içinde

Yada Dergisi Çıktı !

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından günvcel eğitim dergisi Eğitim ya da Eğitim okuyucuyla buluştu.

Bakan Selçuk, “Diyalektik olarak ‘ya da’ kelimesiyle başka perspektifler ve bakış açıları da var demeye çalışıyoruz. Bulunduğumuz bakış açısının dışında bakış açılarına davet ediyoruz.” diyerek ya da dergisinin amacını açıkladı.

“Eğitim YA DA Eğitim Dergisi” Adile Sultan Kasrı Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulunda düzenlenen programla tanıtıldı.

Dergide isminde geçen “ya da” kelimesiyle bir mesaj verme kaygısı ve benzeri bir beklentinin olmadığını ifade eden Selçuk, şunları kaydetti:

“Diyalektik olarak ‘ya da’ kelimesiyle aslında başka perspektifler ve bakış açıları da var demeye çalışıyoruz. Bulunduğumuz bakış açısının dışında bakış açılarına davet ediyoruz. Bir meseleye ‘şudur’ ya da ‘budur’ demek yerine hem ‘o’ hem de ‘o’ demek istiyoruz. Yani hem ‘hem de’ derken hem ‘ya da’ derken aslında vermek istediğimiz mesaj öncelikle kendimize.

Diyoruz ki, eğer tabiata da bakarsak bir mıknatısta eksi ya da artı kutuptan söz ettiğimizde, artı ya da eksi kutup kendi başına bir işlev görmüyor, iki kutup temas ettiğinde elektrik ortaya çıkıyor. Bu temasa daha çok ihtiyacımız var. Bir mutabakata daha çok ihtiyacımız var. Cep telefonlarımızın ve şahsi dünyamızın birikimiyle değil, Türkiye’nin ve dünyanın birikimiyle bir arada olmak zorundayız. Bu yüzden de Türkiye’nin birikimini çok önemsiyoruz.

Bugünkü kültür dünyamızdaki insanlarımızın, büyük beyinlerimizin gösterdiği çabaları bütün toplumla paylaşmak istiyoruz. Onların kelime dağarcıklarını çocuklarımızla karşılaştırmak istiyoruz. Bu dergide geçen bir kelimenin sınıfın içerisinde öğretmen tarafından tekrar edilmesini önemsiyoruz. Yazarlarımızın, birikimi olan muhteşem insanlarımızın zihin dünyasının sınıfların içerisine organik olarak girmesini çok değerli buluyoruz.”

kaynak

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

Profiterol Tarifi

Şairin Ölümü Şiiri – Vasfi Mahir Kocatürk