içinde ,

Profiterol Tarifi

Profiterol Tarifi

Profiterol Hamuru Hazırlanışı

 

1 su bardağı su ile margarin küçük bir tencere yardımıyla kaynatılır. Kaynamaya başlayan suya 1 su bardağı un eklenir. 3 – 4 dakika boyunca karıştırılır. Ortaya çıkan Profiterol Hamuru 15 dakika soğumaya bırakılır. İyice soğuyan hamura ayrı ayrı 3 yumurta kırılır ve iyice karışması sağlanır.  Bu 3 yumurta teker teker hamura iyice karıştıktan sonra sırayla kırılır. 10 – 15 dakikalık dinlenme süresinden sonra yapışkan bir hal alan profiterol hamuru tamamen hazır hale gelir.

Profiterol Hamuru Pişirilişi

Yapışkan bir halde olan Profiterol Hamuru pişirmek için koyacağımız tepsiye yamışmaması için ilk önce tepsi güzelce yağlanır. Oluşturduğumuz Profiterol hamurumuz tatlı kaşığı ya da benzeri bir kaşıkla aralarında 2 – 3 cm’lik boşluklarla tepsiye dizilir. Hamur tepsiye dökülürken estetik görünmesi için elinizle şekil verebilirsiniz. Tek tek tepsiye yerleştirilen hamur daha önceden 180 dereceye ayarlanmış fırına konularak pişirilmesi sağlanır. Üzeri kızaran hamur fırından çıkarılır. Böylece Profiterol Hamuru hazır hale gelir.

Profiterol Kreması Hazırlanışı

100 gram tereyağı derince bir kaba konularak 3 kaşık un ile yaklaşık 3 dakika kavrulur. Sonra üzerine 1 kaşık mısır nişastası, şeker,yumurta ve süt ilave edilerek yavaş yavaş karıştırılır. 3 dakika kaynadıktan sonra ocaktan indirlir. Elde edilen karışıma son olarak vanilya eklenerek mikserde iyice karışana kadar çırpılır. Böylece Profiterol Kreması hazırlanmış olur.

Profiterol Kreması Malzemeleri

  • 100 gram rereyağı
  • 3 kaşık un
  • 1 kaşık mısır nişastası
  • 3 su bardağı süt
  • 1 adet yumurta
  • 160 gram toz şeker
  • 1 paket vanilya

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

Ebubekir Hazim Tepeyran – Küçük Paşa Roman Özeti

Yada Dergisi Çıktı !