içinde ,

Türkiye Ne Okuyor ?

Türkiye Ne Okuyor ?

Çalışma 81 il ve KKTC’de gerçekleştirilen satışlardan yola çıkılarak yapılmış. En çok kitap okuyan şehir, Şehirden şehire en çok hangi yazar ve hangi kitap tercih ediliyor. Ayrıntılı bir şekilde Türkiye’nin okuma haritası…

En Çok Kitap Okuyan Şehirler

İdefix’in yapmış olduğu çalışmaya göre Türkiye’nin en çok kitap okuyan şehri listesinde zirvede Ankara yer alıyor. Ankara’yı takip eden şehir ise İstanbul. Listenin 3. sırasında ise Eskişehir yer alıyor.  İzmir, Tunceli, Muğla, Çanakkale, Karabük, Kocaeli ve Kırklareli de sırasıyla en çok kitap okuyan 10 şehir arasında yer alıyor.

Yapılan bu araştırmaya göre ülkenin bölgeleri arasındaki ekonomik kalkınma ile kitap okuma oranının doğru orantılı olduğu sonucu ortaya çıkıyor.  Ege, Marmara ve İç Anadolu’nun Batı kesimlerinde okuma oranı yüksekken ülkenin doğusuna doğru okuma oranında ciddi bir düşüş yaşanıyor.

Özellikle Şanlıurfa, Yozgat, Diyarbakır ve Siirt gibi illerin büyük bir çoğunluğu okuma endeksi anlamında diğer şehirlerin altında kalıyor.

Daha Çok Hangi Yazarlar ve Yayınevleri Tercih Ediliyor?

Araştırmada dikkat çeken asıl konuyu ise şehirlerin tercih ettiği yazarlar oluşturuyor. Şehirlerin %80’inden fazlasında en çok okunan yazar olarak Stefan Zweig yer alıyor. Sabahattin Ali, Yaşar Kemal ve Jules Verne gibi isimler de okurlar tarafından sevilen diğer yazarlar arasında öne çıkıyor.İş Bankası Kültür Yayınları, Can Yayınları ve Yapı Kredi Yayınları da en çok tercih edilen yayınevleri arasında dikkat çekiyor.

Kitap Okuma Oranı Nasıl Belirleniyor?

Asıl merak edilen soru ise tüm çalışmanın nasıl bir oran kurularak yapıldığı. İdefix, bu oranı şu şekilde açıklıyor :

Kitap tutkunlarının idefix.com üzerinden son 6 ayda gerçekleştirdikleri siparişler göz önüne alınarak hazırlanan okuma listesi, Türkiye’nin detaylı okuma haritasını ortaya çıkarıyor.

İl il okuma oranları, bölge ve şehirlerin okuma sıralaması ve farklı şehirlerdeki okuyucuların daha çok hangi yazarları seçtiği gibi bilgilere bu kapsamlı çalışma sayesinde kolaylıkla ulaşılabiliyor.

idefix Türkiye okuma endeksi; [Bir şehre son altı ayda tüm ülkede satılan kitap adedi / son altı ayda tüm ülkede satılan kitap adedi] / [Şehrin nüfusu / Türkiye Nüfusu] hesaplaması ile elde ediliyor. Bu sayede gerçekçi ve kapsamlı bir okuma haritası çıkarabilmek mümkün oluyor. Şehirlerin toplam sıralama içerisindeki yeri ve okuma alışkanlıkları da harita üzerinden kolaylıkla takip edilebiliyor.

Sizde şehrinizin okuma oranını görmek isterseniz Türkiye Ne Okuyor İdefix sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

Yedikuleli Mansur

Ömer Seyfettin