içinde ,

Patrick Rothfuss Kimdir ?

Patrick Rothfuss Kimdir ?

Patrick Rothfuss Kimdir ? Bir türlü çıkaramadığı “Kral Katili Güncesi 3” kitabı ile adından sık söz ettiren ve çıkardığı kitaplardan çok çıkaramadığı kitapla ününü daha da artırarak edebiyat tarihine adını yazdıran Patrick Rothfuss Kimdir ?

1973 yılında Amerika’da doğan Patrick Rothfuss,yaşadığı bölgenin olumsuz hava koşulları ve televizyon gibi dönemin yeni eğlence aracından mahrum olması nedeniyle iyi bir okur olarak büyümüştür.

UWSP‘den Kimya Mühendisi olarak mezun olmayı hayal ederken kendini bir anda Klinik Psikoloji’de bulmuştur. Hayatına öğretim görevli olarak devam ederken “The Song of Flame and Thunder” adlı fantastik bir roman kaleme almış birçok yayıncı firma tarafından reddedilmiştir. Yazar en sonunda eserini Daw Books’a satmayı başarır.

Patrick Rothfuss Kral Katili Güncesi 3

Daw Books tarafından yayınlanan eser ilgi çekince Patrick Rothfuss, sattığına pişman olmuş olacak ki eserin adını The Kingkiller Chronicle “Kral Katili Güncesi” adıyla yeniden isimlendirerek 3 bölümlük bir seriye ayırdı.

İlk bölüm olan (1.Kitap) The Name of the Wind (Rüzgarın Adı2007 yılında raflardaki yerini aldığında beklenenden fazla ilgi gördü.Aynı yıl roman En İyi Fantastik Kurgu ödülü olan Quill Ödülü‘nü kazandı. Devamında New York Times’ın En Çok Satanlar Listesi’ndeki yerini aldı. Bunun üzerine çalışmalarını hızlandıran Patrick Rothfuss, dört sene sonra serinin ikinci kitabını çıkardı.

İkinci bölüm (2.Kitap), (Bilge Adamın Korkusu) adıyla okurlarının karşısına çıktı. Eser Kalın Kapaklı Kurgu Listesi‘nde New York En Çok Satanlar arasına girmeyi başardı. Büyük başarı devamında geniş bir hayran kitlesini getirdi ki herkes Kral Katili Güncesi 3. kitabı merakla beklemeye başladı.

Sabırsızlıkla Kral Katili Güncesi 3. kitabı bekleyen okurlar ve basın Patrick Rothfuss’i eserin ne zaman çıkacağı ile ilgili soru yağmuruna tuttu ! İlk eserin başarıyı yakaladığı bir anda kitabın 3. serisinin de hazır olduğunu söyleyen yazar aradan yıllar geçmesine rağmen bir türlü 3. kitabı çıkaramadı. Öyle ki durum yılan hikayesine döndü ve kitabın editörü en sonunda 3. kitap ile ilgili bir satır bile okumadığını açıklayarak böyle bir kitabın olmadığını iddia etti.

Kendisine sık sık 3. kitabın sorulmasına sinirlenen Patrick Rothfuss, soruyu soranları tersleyerek herkesi şaşkına uğratmış, devamında ise kitabın çıkmamasının tek sebebinin onu çok önemsemiş olduğunu belirtmişti. Patrick Rothfuss Kral Katili 3. Güncesi için “kitabı önemsemeseydim çoktan elinizde olurdu” açıklamasını yaparak 3. seri çalışmalarının devam ettiğini bir nevi duyurmuş oldu.

Serinin 1. ve 2. kitabında yakaladığı başarı ile adını birçok kesime duyurmayı başaran Patrick Rothfuss, 3. kitabı çıkaramamış olmasıyla daha fazla kesime adını duyurmayı başardı.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Behçet Necatigil Evin Halleri

Üç Yıldızlı General Ne Kelimesinin Türü