içinde ,

Clarissa Pinkola Estes Kimdir ?

Clarissa Pinkola Estes Kimdir ?

Clarissa Pinkola Estes Kimdir ? 27 Ocak 1945 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Indiana eyalatinde dünyaya gelmiştir. 1981 yılında Birlik Enstitüsü Üniversitesini bitirerek Junglu bir analist olmuştur.

Clarissa Pinkola Ester kim olduğunu bizzat kendisi şu şekilde ifade eder : “günümüzde neredeyse yok olmuş sözlü ve etnik geleneklerde yetişen Amerikalı bir şair, psikanalist ve travma sonrası uzmanı.” Bu ifadelerden de anlaşılacağı üzere Clarissa Pinkola Ester gelenek ve göreneklerine önem veren toplumcu bir şair olduğu gibi aynı zamanda uzman bir psikanalisttir.

Dr. Clarissa Pinkola Ester; şair, yazar ve doktorluk unvanlarının yanı sıra büyük bir aktivisttir. Kendisini sessizlerin hizmetine ömür boyu adayan bir aktivist olarak adlandırır. Kızılderili bir aileden ve yok edilmiş bir ulustan gelmesi de aktivist olmasında önemli bir rol oynamıştır. Kızılderili töresini devam ettirmeye çalışırken bir taraftan da anavatanlarından göçmek zorunda kalan göçmenlerin ve toplum tarafından ikinci plana itilen kadınların sözcülüğünü yapmaya kendini adamıştır.

Edebi olarak Dr. Clarissa Pinkola Ester, yazılarının büyük bir çoğunluğunu göçmenlere ayırmıştır. Çünkü kendisi de bir göçmen aileye evlatlık olarak verilmiş ve onların çektiği sıkıntıları, toplum tarafından ikinci plana atılmalarına şahitlik etmiştir.

Dr. Ester, bu durumu sanatçı kimliği ile şu şekilde ifade eder :

Hepimiz göçmeniz. Aslında ilk göçmen de Ruh’tur !..Ruh, ona karşı çizilen hayali bir sınırla geri tutulamaz; sıradağlar, nehirler veya insanların aşağılamasıyla tutulamaz. Ruh her yere gider, nereye giderse gitsin, Ruh yeni bir hayat getirir.

Clarissa Pinkola Estes Kitapları

  • Kurtlarla Koşan Kadınlar (Women Who Run With the Wolves: Myths and Stories of the Wild Woman Archetype)
  • Güçlü Kadını Çöz: Kutsanmış Annenin Vahşi Ruh için Lekesiz Sevgisi (Untie the Strong Woman: Blessed Mother’s Immaculate Love for the Wild Soul)
  • Sadık Bahçıvan: Asla Ölmeyenler Hakkında Bilge Bir Hikaye(The Faithful Gardener: A Wise Tale About that Which Can Never Die)
  • Hikayenin Hediyesi: Neyin Yeterli Olduğuna Dair Bilge Bir Hikaye (The Gift of Story: A Wise Tale About What is Enough)
  • Grimm Kardeşlerin Masalları; Estés tarafından 50 sayfalık tanıtım (Tales of the Brothers’ Grimm; 50 page introduction by Estés (BMOC/QPB special edition)
  • Bin Yüzlü Kahraman, Joseph Campbell Estés’in 50 sayfalık tanıtımı(Hero With A Thousand Faces, Joseph Campbell 50 page introduction by Estés)
  • Güçlü Kadın: Yüce Kutsal Anne’den, çağımızın öğretileri (Forte è la Donna: dalla Grande Madre Bennedetta, insegnamenti per i nostri tempi)
  • Büyük Annelerin Dansı: Büyük Madri’nin Dansı ( La danza delle grandi madri: The Dance of the Grand Madri)

 

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

2020 Goodreads Okur Ödülleri Belli Oldu !

Webp WordPress ‘e Nasıl Yüklenir # Eklentisiz