içinde ,

Alev Alatlı

Alev Alatlı Kimdir ?

1944 yılında İzmir’de doğan Türk yazar. Babasının görevi nedeniyle yurdun çeşitli bölgelerinde eğitimine devam eden sanatçı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Ekonomi eğitimi gördü.

Yüksek Lisans için gittiği Amerika’da doktorasını Felsefe üzerine verdi. Burada Düşünce Tarihi ve İlahiyat araştırmalarına ilgi duymaya başladı. Türkiye’ye döndüğünde beş yıl bu alan üzerine araştırmalar yapan sanatçı toplum tarafından ilgi duyan yazılar kaleme aldı.

1985 yılından sonra kendi tabiriyle hep yapmak istediği işi yapmak için eve çekildi ve yazılar yazmaya başladı.

Eserleri

Yaseminler Tüter mi Hâlâ : Yazarın ilk romanıdır. Eleni olarak doğan ve Naciye’ye dönüşen, Türk kocasına dört çocuk doğurduktan sonra Eskihisar göçmeni bir Anadolu Rum’u ile evlenen bir kadının hikayesidir.

İşkenceci : Alev Alatlı’nın ikinci kitabı olan bu eserde Türk toplumunun şiddete olan meylini anlatır. Şiddeti ve şiddetin son boyutu işkenceyi irdeler. Kitabın yazıldığı yıl 1986’dır. Derin devletin ve örgütlerin çeşitli faaliyetler altında toplumda işkencenin arttığı yıllardır.

Schrödinger’in Kedisi : Fütüristik bir tarzda ele alınan bu kitapta yazar 2035 Türkiye’sini bilim kurgu türünde ele alır. Ancak yazar bu eserini bir bilim kurgu olarak değil de bilimi temel alan kurgu olarak niteler.

Şuan 75 yaşında olan Alev Alatlı yazmaya halen devam etmektedir. Hareketli ve renkli hayatında gördüğü, edindiği tecrübeleri yeni nesle aktarmak istediğini dile getiren Alev Alatlı “Nasihatname” adında bir külliyat oluşturma çabasına girmiştir. 11 ciltten oluşması beklenen bu küliiyatın ilk iki cilti ise yakın zamanda basılmıştır. Alev Alatlı Fesüphanallah ve Hafazanallah adlarıyla bu eserlerini yayınlamıştır.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

Kafka Kelebek Olacak Mı ?

Ömer Lütfi Mete – Gülce