içinde ,

Tomris Uyar Kimdir ?

Tomris Uyar Kimdir ?

Tomris Uyar

15 Mart 1941 tarihinde hukukçu bir anne ve babanın çocuğu olarak dünyaya gelmiştir Tomris Uyar. Hukukçu olmalarına rağmen edebiyata oldukça düşkün olan bu çiftin arasında büyüyen yazar, haliyle edebiyata karşı büyük bir ilgi yetişmiştir. Babasının şiir kitapları ile çocukluk çağlarından itibaren edebiyatla iç içe büyümüştür Tomris Uyar.

Taksim’de bulunan Yeni Kolej’de ilk eğitimine başlayan Tomris Uyar, sırasıyla İngiliz High School ve Amerikan Kız Koleji’nde eğitimine devam etmiştir. Amerikan Kız Koleji’nden mezun olduktan sonra eğitimine İstanbul Gazetecilik Enstitüsü’nde devam etmiştir.

Lise yıllarında tamamen açığa çıkan edebiyat sevgisi onu öykü denemeleri yazma itmiş, daha sonraları ise bu ilgi çeviri denemeleri yapmaya doğru gitmiştir. Tomris Uyar’ın ilk çevirisi olan “Şekerden Bebek” dönemin en popüler edebiyat dergilerinden biri olan Varlık Dergisi‘nde yayımlanmış, böylece sanatçı ilk kez adını duyurmaya başlamıştır. İlk çevirisinin Varlık dergisi gibi bir dergide yayınlanması sanatçının bu alanda ilerlemesine ve 60’tan fazla eserin çevirisi kitap haline gelmiştir.

Tomris Uyar Eserleri ?

  • Yaza Yolculuk    – Sait Faik Hikaye Armağanı Aldı.
  • Yürekte Bukağı  – Sait Faik Hikaye Armağanı Aldı.
  • Gündökümü      – Tomris Uyar’ın günlükleri
  • Aramızdaki Şey – Ana Temasının Kırmızı olduğu ve hikayedeki kavramları kırmızı ile bağdaştırdığı öykülerin                              bulunduğu eseri.

Tomris Uyar Aşkları ?

Tomris Uyar kim olduğu kadar edebiyatımızdaki önemli şairleri kendine aşık etmesiyle bilinir. Tomris Uyar Aşkları ile neredeyse bir edebi dönemi etkilemiş 2. Yeni şairlerine ilham kaynağı olmuştur. Hatta edebiyat çevrelerince “Tomris Uyar belki hiç şiir yazmadı ama adına pek çok şiir kaleme alındı.” sözünün söylenmesine neden olmuştur.

Tomris Uyar Ülkü Tamer

Tomris Uyar ve Ülkü Tamer

Ülkü Tamer, Tomris Uyar’ın ilk aşkı ! Gençlik yıllarında tanışan iki edebiyatçıyı birbirlerine yaklaştıran nedir bilinmez ? Ama her iki isimde hızla başlayan aşklarını evlilikle süslese de bebeklerinin ölümü ile hızlı bir yıkılışa doğru gitmiş ve kısa sürede boşanmışlardır.

Tomris Uyar Cemal Süreya

Tomris Uyar Cemal Süreya aşkı aslında bir yasak aşktır ! İlk tanıştıklarında ve birbirlerine ilgi duyduklarında her ikisi de evlidir. Cemal Süreya edebiyat dünyasının çapkın erkeği olarak bu alanda zaten nam salmıştır. Ancak Tomris Uyar çapkınlıkta nam salan ilk kadın yazar olmayı başarmıştır !

Söylentiye göre edebiyatımızın en platonik aşıklarından Sezai Karakoç‘un Mona Roza’sına da Cemal Süreya aşk şiirleri yazmıştır ! Üstelik Karakoç fikren kendisine bir o kadar zıt olan bu isimle oldukça samimi bir arkadaşken !

Tomris Uyar Cemal Süreya aşkı çiftleri eşlerinden ayırmaya yetmiş ve üç yıl kadar bir birlikteliğin doğmasını sağlamıştır.

Bu büyük aşk Cemal Süreya’nın Tomris Uyar için tutkulu şiirler yazmasına bu da 2. Yeni şiirinin daha da gelişmesine olanak sağlamıştır. Bu nedenle Tomris Uyar Cemal Süreya aşkı için “Türk edebiyatının en verimli aşkı” da denmiştir…

Tomris Uyar için Cemal Süreya’nın yazdığı en meşhur şiirlerden biri de Sayım şiiridir.

Sayım 
 
“Ayışığında oturduk 
Bileğinden öptüm seni 
Sonra ayakta öptüm 
Dudağından öptüm seni 
Kapı aralığında öptüm 
Soluğunda öptüm seni 
Bahçede çocuklar vardı 
Çocuğundan öptüm seni 
Evime götürdüm yatağımda 
Kasığından öptüm seni 
Başka evlerde karşılaştık 
İliğinden öptüm seni 
En sonunda caddelere çıkardım 
Kaynağından öptüm seni…” 

Tomris Uyar Turgut Uyar ?

Turgut Uyar ! Tomris Uyar’ın soyadını aldığı ve 16 yıl boyunca hiç ayrılmadan evli kaldığı isim ! 1985 yılında Turgut Uyar’ın hayatını kaybetmesine kadar devam etti bu evlilik ! Cemal Süreya’nın olduğu gibi Turgut Uyar’ın da şiirlerindeki ilham perisi oldu Tomris Uyar. Yine Cemal Süreya gibi Turgut Uyar da Tomris için unutulmaz şiirler bıraktı geriye…

Bir Bozuk Saattir Yüreğim, Hep Sende Durur 
 
Herkes seni sen zanneder. 
Senin sen olmadığını bile bilmeden, 
Sen bile 
Seni ben geçerken 
Derim ki, 
Saati sorduklarında; 
Onu ”O” geçiyordur 
Kimse anlam veremez. 
Tamir ettirmedin gitti derler şu saati. 
Ettirmek istiyor musun demezler. 
Bir bozuk saattir yüreğim, hep sende durur. 
Zamanı durdururum yüreğimde, 
Sensiz geçtiği için, 
Akrep yelkovana küskündür. 
Şu bozuk saat çalışsa benim için ölümdür. 
Bil ki akrep yelkovanı geçerse, 
Atan bu yüreğim durur. 
Bırak bozuk kalsın, hiç değilse 
Bir bozuk saattir yüreğim, hep sende durur. 

Tomris Uyar Edip Cansever ?

Tomris Uyar Edip Cansever ilişkisi de edebiyat dünyamız için ilginç bir ilişkidir. Diğer şairler gibi döneminin oldukça popüler ismi olan Edip Cansever de Tomris Uyar’a karşı büyük bir ilgi duymuştur. Ancak Edip Cansever diğer şairler arasında en şanssız olanıdır. Çünkü Tomris Uyar’a olan aşkı platonik bir aşktan öteye gidememiştir. Bu durumu Edip Cansever ;

“Tomris rakıyı çok severdi, bense onu…”
sözleri ile dile getirmiştir.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Ahmet Hamdi Tanpınar – Annem İçin

Yahya Kemal Celile Hanım Şiiri