içinde

Yunan Kralı Aleksandros ve Ölümüne Neden Olan Maymunu !

Yunan Kralı Aleksandros

Dönemin başbakanı Vebizelos’un savaş çığırtkanlığı üzerine daha fazla dayanamayan Yunan Kralı Konstantin tahti oğlu Aleksandros’a bırakmış , 12 Haziran 1917’de Yunan Kralı olan Aleksandros, 1. Dünya Savaşı’nın en çetin geçtiği dönemde İtilaf devletlerinin yanında savaşa girmeyi kabul ederek Yunanistan’ı savaşa sokmuştur. Dönemin başbakanı Venizelos’un hırsına kapılarak tüm Anadolu’yu Yunan topraklarına katıp Türkleri tarih sahnesinden silmeyi düşünen Yunan Kralı Aleksandros, tüm enerjisini buna ayırırken darbeyi hiç beklemediği bir alandan yedi !

Kral Aleksanderos, bir sabah, Fritz adlı kurt köpeğiyle Tatoi Sarayı’nın bahçesinde mutad yürüyüşlerinden birine çıkmıştı. Köpeğin birden bir çalılığın içine atladığı görüldü. Havlama, hırlama ve dalaşma sesleri birbirini kovalıyordu. Kral koştu; gördüğü manzara karşısında şaşkındı. Köpeği, evcil bir maymunu ağzına almış, şiddetle sarsıyordu. Maymunu köpeğin ağzından almaya çalıştığı sırada Kral darbeyi bir başka maymundan yedi.

Dişisinin saldırıya uğradığını görerek harekete geçen erkek maymun ona bir kötülük yaptığını zannederek Kral’a saldırdı. Onu baldırından ve vücudunun çeşitli yerlerinden kötü bir şekilde ısırdı. Adamları yetiştiğinde Kral kan revan içindeydi. Maymunlar öldürüldü ama iş işten geçmişti.

Yaralar alelusul temizlenip sarıldı. Kral, hadisenin sarayın dışında duyulmasını istememiş, yaralarını ciddiye almamıştı. Ancak gece ateşlenme başladı ve giderek arttı. Üç hafta süren hayatta kalma mücadelesinden sonra Kral, bir mikrobun kanda, vücut sıvılarında veya dokularda çoğalması neticesinde ölümle sonuçlanabilen bir hastalık olan sepsis’ten öldü.

Kralın ölümü üzerine Meclis toplanıp seçimleri bir hafta erteledi. 3 yıl önce İngiliz, Fransız ve Rusların dayatmasıyla Alman taraftarı diye tahttan indirilen babası Konstantin yeniden tahta çıkarıldı.

Maymun ısırığı adeta düğmeye basmış ve Yunanistan’ın talih rüzgârı tersine dönmüştür. Bediüzzaman Said Nursi bu haberi aldığı zaman “Mücahid bir hayvan mersiyesi” başlıklı manzumeyi yazarak “Uğurlu Maymun”a övgüler düzmüş ve en umutsuz bir anda bile Allah’ın müminlere nasıl yardım ettiğini bakın nasıl yazmış :

Ey maymun–i meymûn!
Mü’minleri memnun,
Kâfirleri mahzun,
Yunan’ı da mecnun eyledin.
Öyle bir tokat vurdun ki,
Siyaset çarkını bozdun.
Lloyd George’u kudurttun,
Venizelos’u geberttin. (*)
Mizan–ı siyasette pek ağır oturdun.
Ki, küfrün ordularını,
Zulmün leşkerlerini,
Bir hamlede havaya fırlattın.
Başlarındaki maskeleri düşürüp,
Maskara ederek,
Bütün dünyaya güldürdün.
Cennetle mübeşşer (müjdeli) olan
Hayvanların isrine (safına) gittin.
Cennette saîdsin;
Çünkü gazi, hem şehidsin

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

Saat Şiiri – Necip Fazıl

Yine – Hala ¦ Jacques Lacan