içinde

William Golding – Sineklerin Tanrısı

William Golding – Sineklerin Tanrısı

Sineklerin Tanrısı, günümüzde bir atom savaşı sırasında, ıssız bir adaya düşen bir avuç okul çocuğunun, geldikleri dünyanın bütün uygar törelerinden uzaklaşarak, insan yaradılışının temelindeki korkunç bir gerçeği ortaya koymalarını dile getirir.

Konusu, R. M. Ballantyne’ın Mercan Adası gibi eşsiz bir mercan adasının cenneti andıran ortamında başlayan bu roman, çağdaş toplumlardaki çöküntünün, insan yaradılışındaki köklerini gözönüne sermek amacıyla Mercan Adası’ndaki duygusal iyimserlikten apayrı bir yönde gelişir.

Uygar insanın yüreğinde gizlenen karanlığı deşerken “Sineklerin Tanrısı”; daha çok Conrad’ın kısa romanı “Karanlığın Yüreği”ni andırır. Golding’in romanındaki çocuklar da başlangıçta tıpkı Kurtz gibi, uygar toplumun baskılarından uzak bir örnek düzen kurmak isterlerken, gitgide hayvanlaşır, korkunç bir kişiliğe bürünürler.

Bu yönüyle Sineklerin Tanrısı’nın Mercan Adası ile öbür ıssız ada serüvenlerinden ayrıldığı en önemli nokta, ıssız ada yaşamının çetin güçlüklerini ya da mutluluğunu anlatmaktan daha çok, bir insanlık durumunu, kişiler arasındaki çatışma aracılığıyla ortaya koymaya çalışmasıdır.

-Akşit Göktürk-

İlk Baskı Yılı : 2006

Dil : Türkçe


William Golding’in “Sineklerin Tanrısı” son dönemde ülkemizde de sık görülmeye başlanan “Distopik Roman” akımının dünya edebiyatındaki ilk ve en önemli örnekleri arasında yer alır. Distopik roman ve Distopya’nın ne olduğu ile ilgili yazı için bu bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

Komek Kayıt 2020 – Komek Kayıtları Başladı !

Hoca Dehhani Kimdir ?