içinde

Wilhelm Reich – Dinle Küçük Adam

Wilhelm Reich, yazarlığın yanı sıra tıp eğitimi almış ve Sigmund Freud’un baş yardımcılığını yapmıştır. Dolayısıyla S.Freud’un görüşlerini büyük ölçüde benimsemiştir. Özellikle S.Freud’un cinsellik üzerine olan görüşlerini benimseyen Wilhelm Reich, bu konu üzerine birçok yapıt ortaya koymuştur.

Yazarın “dinle küçük adam” diyerek seslendiği ‘küçük adam’ birilerinin himayesinden çıkamayan, kendi benliğini başkalarına kiralayan, kişilik bakımından eksik kişilerdir. Bu kişilere yönelik eleştiriler ve öğütler verir. Yazar hemen hemen her toplumda görülen bir karakter sorununu dile getirmiştir. Yazarın bahsettiği bu kişiler tarih sahnesinde hep var olmuştur. Kral ya da padişahların etrafında bulunan ve bu hükümdarların bazı kararlarının hatalı olduğunu bildikleri halde ‘çok güzel sultanım’ diyen tiplerden bahsetmektedir.

S.Freud’un yanında yer alması ve onun cinsellik üzerine görüşlerini benimsemesi yazarın ‘dinle küçük adam’ adlı eserinde de kendini göstermektedir. W. Reich, eserinde ‘küçük adam’ın kadını sadece cinsel bir obje olarak görmesinden de bahsederek eleştirilerini bu ve çok farklı çeşitlerde sıralar. Bunlardan bazıları din, para bencillik etrafında gelişir. Wilhelm Reich, bu eserinde toplumsal bir gözlem, eleştiri ve nasihat vermektedir.

1946 yazında, yayımlanma amacı olmadan, Orgon Enstitüsü’nün arşivi için yazılmıştır. Uzun yaşam ve acı deneyimlerinden damıtılan, kendi gerçek gereksinimlerinden bilincine varmaları ve artık zalimce kendi kendilerini mahvetmekten vazgeçmeleri için, insanlara yöneltilmiş sarsıcı bir çağrıdır.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

Ateş Böceği Haritası

Stefan Zweig Kimdir ? Karamsar Bir Hayat ve İntihar…