içinde

Webp WordPress ‘e Nasıl Yüklenir # Eklentisiz

Eklentisiz Webp WordPress’e Ekleme

Webp Nedir ? Başlıklı yazımızda Webp’nin yeni nesil bir resim formatı olduğunu belirtmiştik.Google tarafından desteklenen Webp WordPress tarafından maalesef kaç güncelleme geçmesine rağmen desteklenmemektedir.

Webp formatındaki resimler ise png,jpeg ve birçok resim formatına göre aynı kalitede resimler sunmasının yanında resimleri oldukça düşük boyutlara taşıyarak büyük bir tasarruf sağlar. Durum böyle olunca birçok WordPress kullanıcısı Webp formatındaki resimleri yükleyebilmek için ya kod aramakta ya da farklı eklentilere yönelebilmektedir. Her eklenti ise wordpress alt yapısı için ciddi bir yük olup açılış hızınıza büyük zarar vermektedir.

WordPress altyapısı ise herkesçe bilindiği üzere farklı farklı açıklarla doludur. İşte bu açıklardan biri ilk kez işimize yarayacak türdendir.

WordPress’e Webp  Yükleme

Klasik Editör ya da Gutenberg editör olsun kullanıcılar yazı yazdıkları alanda yer alan Ortam Ekle butonuna tıklayarak webp formatında resim eklemeye çalıştığında izin vermeyen wordpress sistemi aynı resmi admin barda yer alan Yeni-Ortam Dosyası alanından (alttaki görselde yer verilmiştir) eklendiğinde ise doğrudan yüklemektedir.

Admin Bar’ı kullanarak Webp formatında resim yüklemeyi gösterdiğimiz bu görselde webp formatındadır ki herhangi bir eklenti ya da kod kullanımı söz konusu değildir.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Clarissa Pinkola Estes Kimdir ?

Kadın Gözüyle Hayattan Kareler 2020 Sonuçları