içinde

Uzak Mesafeli Yakın Okumalar Ayın Söyleşisi # Kafka

Uzak Mesafeli Yakın Okumalar Kafka ve Dönüşüm Üzerine Çevrimiçi Söyleşi

Uzak Mesafeli Yakın Okumalar Türk dili ve edebiyatı uzmanı Dr. Erkan Irmak’ın hazırlayıp sunuluyor. Yapı Kredi Yayınları Uzak Mesafeli Yakın Okumalar ile her ay Türk ve dünya edebiyatının klasikleşmiş modern yapıtlarına odaklanıyor.

Dünya edebiyatında çok az kitap okurunda Franz Kafka’nın “Dönüşüm”ü kadar sıradışı bir ilgiye, endişeye ve hazza yol açmıştır. Dönüşüm özellikle giriş cümlesinden itibaren Kafka’nın bile önüne geçen bir eserdir. Kafka‘nın rahatsız edici bir sakinlik ve sadelikle ele aldığı bu giriş kısmında Gregor Samsa’nın akıldışı ama gerçekçi hikâyesi anlatılır. Yalnızca edebiyat eleştirmenlerini değil popüler kültürden felsefeye, siyasetten psikolojiye dek sosyal bilimlerin hemen her alanını derinden etkilemiştir bu hikaye.

Modernist edebiyatın en önemli örneklerinden biridir Dönüşüm. Aynı zamanda Sanayi Devrimi’nin yol açtığı para ekonomisinin insan yaşamı üzerindeki sarsıcı yönlerini de gözler önüne serer.

Uzak Mesafeli Yakın Okumalar Kafka ve Dönüşüm‘ün bu alegorik öyküsünü bu ayın konuğu yapıyor. Franz Kafka’nın hayatını, yaşadığı dönemin esere etkilerini ve kaçınılmaz olan Dönüşüm’ün sebep ve sonuçlarını çerçeveleyerek ele alıyor.  Geniş bir bakış açısıyla bugün insanlığın içinde bulunduğu koşullar da dikkate alarak konuşulacak bu seminer çevrimiçi olarak gerçekleşecek.

Seminer Yapı Kredi Kültür – Sanat’ın Youtube kanalı üzerinden 23 Şubat 2021 Salı Saat: 18:00’da başlayacak. Herkese açık ve ücretsiz olan semineri bu bağlantıdan takip edebilirsiniz.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Ursula K. Le Guin’den Kitap Tavsiyeleri

Kuzuların Sessizliği Devamı Clarice Dizisi Konusu & Fragmanı