içinde ,

TRT Mavera Dizisi Konusu ve Oyuncuları

Son yıllarda gerçekleştirdiği yapımlarla reytingleri altüst eden TRT, ramazan ayına özel dini içerikli bir dizi ile izleyicinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren Mavera dizisi konusu ve yayın zamanını şu şekilde duyurdu : ‘Önünüzde Hâce (Hoca) oldu mu gönlünüzde korku olmazdı. İşte bizim hikâyemiz o yolda başladı. Hâce Ahmed Yesevi’nin hayatını ele aldığımız yeni dizimiz “Mavera”, Ramazan ayı boyunca TRT 1 ekranında olacak.’

Mavera Dizisi Konusu

Ramazan ayı boyunca TRT ekranlarındaki yerini alacak olan Mavera dizisinde Hoca Ahmed Yesevi’nin hayatı ve öğretileri konu edilecek. Bilindiği üzere Ahmet Yesevi , Türklerin İslamiyeti benimsemelerinden sonra ilk tarikatı (Yesevilik) kuran kişi. Aynı zamanda müridlerine tarikat adabını öğretmek için yazmış olduğu ve “Hikmet” adını verdiği şiirleri nedeniyle Hace ünvanını da taşıyan bir isim.

Ahmet Yesevi, çizdiği yol ile Anadolu başta olmak üzere birçok coğrafyanın Müslümanlaşmasında büyük katkıları olan bir isim. Onun hayatını ilginç kılan noktalardan biri ise 63 yaşına geldiğinde Peygamber Efendimizin vefat ettiği yaş olması nedeniyle kendini Çilehane’ye kapatması.

Mavera Dizisi Fragman

Mavera Dizisi Oyuncuları

Yapımcılığını ES Film’in üstlendiği Mavera dizisi oyuncuları şu isimlerden oluşuyor :

Görkem Sevindik – Necip Karakaya – Gökhan Atalay – Korel Cezayirli – Erdem Ergüney . Dizinin birçok oyuncusu daha önceki TRT yapımlarından tanınırken en dikkat çeken isimler ise Kurtlar Vadisi kadrosunda yer alarak büyük hayran kitlesi oluşturan Görkem Sevindik ve yine aynı dizide manevi bir karakteri canlandıran Erdem Ergüney olacak.

Ramazan ayına özel olarak hazırlanan dizinin çekimleri ise Konya’da yapıldı. Ağustos ayında çekimleri tamamlandığı öğrenilen dizi mini dizi formatında olacak.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Army of the Dead Netflix Filminden İlk Afiş Geldi

Haydar Ergülen Anne Şiiri