içinde

Srebrenitsa Şehitliği’ne Defnedilen Tek Hristiyan: Rudolf Hren

Srebrenitsa Şehitliği’ne Defnedilen Tek Hristiyan: Rudolf Hren

Rudolf Hren. Hırvat asıllı bir Hristiyan olan Rudolf Hren, Müslümanlarla Hristiyanların iç içe yaşadığı bir ortamda yetişmişti. Hren, bu ortamda onlarca Müslüman arkadaş edinmiştir. Tam adı Aleksandar Rudolf Hren olan Hırvat vatandaş Sırp katliamının başlamasıyla birlikte kendini cehennemin içinde bulur.

Yıl 1992’dir. Sırplar savunmasız Boşnaklara sırf Müslüman oldukları için amansızca bir saldırı başlatmıştır. Sözde çatışmayı durdurmakla görevli olan BM askerleri 45 bin kadar Müslüman Boşnak’ı güvende olacakları garantisi ile Srebrenitsa’ya toplamaya başlamıştır. Oysaki asıl amaç Müslümanları oraya toplayıp katletmektir ! Rudolf Hren ise Müslüman arkadaşlarını yalnız bırakmamak için onlarla birlikte Srebrenitsa’ya gelir. Onu fark eden askerler Hren’e gidebileceğini söyler. Ancak Hren arkadaşlarını bu zor durumda bırakıp gitmek istemez.

Askerlerin Rudolf Hren’e Srebrenitsa’dan gitmesi gerektiğini söylemesi bile aslında kısa süre sonra başlayacak olan katliamın bir işareti gibidir.

Rudolf Hren Srebrenica

1992 yılında başlayan Srebrenitsa katliamı 1995 yılında sona erdiğinde binlerce toplu mezar ortaya çıkacaktır. Mavi kelebeklerin yardımıyla bir bir tespit edilen toplu mezarlardaki cenazelerin sahipleri ise ancak DNA testi ile belirlenir. Yıllarca ailesinin kendisinden haber alamadığı isimlerden biri de Aleksandar Rudolf Hren’dir. DNA ile yapılan kimlik tespitlerinden birinde cenazelerden birinin ona ait olduğu anlaşılır. Ailesi Hren’in Srebrenitsa şehitliğine gömülmesini, yaşarken terk etmediği Boşnak arkadaşlarıyla birlikte olmasını ister.

Şimdi Müslüman şehitliğinde tüm katliama şahit olan Hren, arkadaşlarıyla birlikte yatmaktadır.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Erdem Bayazıt Bulmak Şiiri

Halloween Kills Konusu ve Fragman