içinde

Sivastopol Savaşı Tarihi

Sivastopol Neresi ?

Sivastopol tarih boyunca Osmanlı ve Rusya arasında birçok kez el değiştirmiş olan Karadeniz’in kuzeyindeki Kırım yarımadasındaki bir kenttir. Nüfusu yaklaşık olarak 400 bin civarındadır. Coğrafi konumu nedeniyle stratejik bir liman kenti olan Sivastopol, yüzyıllar boyunca farklı devletler tarafından hedef olarak belirlenmiştir.

Yüzyıllarca devam eden bu sürecin en dikkat çekici işgal girişimi ve şehrin direnişi ise II. Dünya Savaşı yıllarında yaşanmıştır.

Sivastopol Savaşı Tarihi ?

II. Dünya Savaşı sırasında Adolf Hitler önderliğindeki Alman Nazi ordusu 22 Haziran 1941 yılında Sivastopol’u kuşatmıştır. O dönemde Sovyetler Birliği toprağı olan Sivastopol, kadın bir keskin nişancının olağanüstü direnci sayesinde Almanların bozguna uğramasına neden olmuştur.

Lyudmila Pavlichenko, adındaki genç bir keskin nişancı kadın tam 309 Alman askerini öldürerek Sivastopol savaşı tarihini tek başına değiştirmiştir.

Sovyet Rusya’nın birçok bölgesine aynı anda saldıran Almanlar, Sivastopol’da karşılaştıkları olağanüstü bu direnç karşısında yetersiz kalmış ve kuşatma başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

Lyudmila Pavlichenko’nun bu olağanüstü başarısı 2015 yılında  Bitva za Sevastopol adıyla beyaz perdeye aktarılmıştır. Filmin fragmanına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Osmanlı ve Rusya arasında bir türlü paylaşılamayan Sivastopol, 20. yüzyılda ise Ukrayna ve Rusya arasında soruna neden olmuştur. Son olarak 2014 yılında Ukrayna’dan tek taraflı olarak ayrıldığını ilan eden Kırım ile birlikte Sivastopol kent konseyi Rusya’ya bağlanma kararı almış 7 Mart 2014 yılında Ukrayna’dan ayrılarak Rus topraklarına katılmıştır.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

Global Better Ads Standartları

Sivastopol Savaşı Film Fragmanı