içinde , ,

SİNEKLİ BAKKAL ÖZET

Sinekli Bakkal Özet

Sinekli Bakkal Halide Edip Adıvar tarafından kaleme alınan ve Türk edebiyatının en çok baskısı yapılan romanı olma özelliği taşır. İlk olarak “The Clown and His Daughter” yani “Soytarının Kızı” adıyla 1935 yılında İngilizce olarak yayınlamıştır. Daha sonra Türkçeye çevrilen eser 1942 yılında Chp Roman armağanı ödülünü kazanmıştır.

Türk edebiyatında birçok başarılı roman yazılmasına rağmen Sinekli Bakkal’ın bu romanları geride bırakması ise incelenmesi gereken ayrı bir konudur. Çünkü edebi olarak aslında çok başarılı bir roman değildir.

Onun bu kadar çok ilgi görmesini sağlayan asıl etken ise dönemin siyasi yapısına uygun bir dille yazılması ve dönemin tek parti yönetimi tarafından desteklenmesidir.

Sinekli Bakkal’ın ilk olarak İngilizce yazılması da ayrı bir tartışma konusudur. Milli mücadelenin en önde gelen kadınlarından olan Halide Edip Adıvar’ın bir müddet Amerikan mandasını istediği bilinmekte olup Amerikalılara duyduğu hayranlığın bir tezahürü de olabilir.

Romanda islami kesimin (imam sembolüyle) bağnaz olarak gösterilmesi de Batı’ya olan hayranlığın en büyük delili niteliğindedir. Aynı şekilde baş kahraman Rabia’nın gayrimüslim olan İtalyan piyano sanatçısı Pelegrini’ye aşık olması dinimizce haram kılınan bir olayın meşru gösterilme çabasıdır.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

ZİYA PAŞA SÖZLERİ

FUZULİ ŞİKAYETNAME