içinde ,

Sicilya Mafyası ‘Cosa Nostra’

Sicilya Mafyası ‘Cosa Nostra’

İtalya tarih boyunca hep kurallara boyun eğmeyen kendi başına hareket etme arzusu içinde olan kısacası bir idari yapıya karşı baş kaldıran insanların diyarı olmuştur. İtalyan özellikle de Sicilya mafyaları bu yüzden mi meşhurdur, bilinmez ; ancak Venedikliler ve Cenevizliler başta olmak üzere İtalya’da küçük devletçikler 18. yüzyıla kadar hep var olmuştur. Ancak burada asıl dikkat çeken husus Venedik ve Cenevizler’in asıl faaliyet kollarının deniz korsanlığı olmasıdır. Yani yasa dışı kabul edilen mafyatik bir yapı !

Tarih kitaplarına da baktığımızda İtalyanların siyasi birliğini tamamlaması 18 – 19. yüzyıl arasına denk gelir ki buna sebep olarak da Fransız İhtilali’nin getirdiği milliyetçilik anlayışı gösterilir. Ne var ki her ne kadar siyasi birliğini tamamlayıp tek bir devlet gibi görünse de her dönem içinden aykırı – sisteme karşı çıkan insanların çıktığı bir yer olmuştur.

İtalya denilince akla gelen ilk şeylerin başında tarihi yapıları, pizza başta olmak üzere gostronomi  alanındaki zenginlikler olsa da birçoğumuzun aklına Sicilya Mafyası da gelmektedir. Dünya mafya denilen olgunun doğduğu yer olarak kabul edilir İtalya ve Sicilya !

2. Dünya savaşının getirdiği yıkımla birlikte İtalya’nın sarsılan siyasal birliği üstte de bahsettiğimiz gibi sisteme isyanı içinde taşıyan bazı insanların ortaya çıkmasını sağlamıştır ki bu da mafyayı doğurmuştur. Her ne kadar kökeni daha önceki yıllara da dayansa savaşın getirdiği yıkım neredeyse tüm ülkenin bu gruplar arasında pay edilmesine neden olmuştur. Peki kimdir bu Sicilya Mafyaları ve kendi tabirleriyle Cosa Nostra !

Sicilya Mafyası – Cosa Nostra !

Kelime manası “kendi işimiz” olan cosa nostra, Sicilya mafyalarının kendilerine taktıkları bir isimdir. 19. yüzyılın ortalarından itibaren faaliyet gösterdikleri bilinmektedir. Basilicata, Campania, Sicilya, Puglia ve Calabria’daki küçük çetelerin bir araya gelip organize olmalarıyla ortaya çıkmıştır. Özellikle Sicilyalı aşiretlerin ve büyük ailelerin etkinliğini artırdığı bu örgütlenmeler dünya çapında faaliyet göstererek adlarını tüm dünyaya duyurmuşlardır.

İtalya’da mafyanın ortaya çıkışı ile İtalya’nın birleşmesi esasen doğru orantılıdır. İtalya’nın birleşmesinde öncü olan Giuseppe Garibaldi ve Giuseppe Mazzini Kral’a karşı bir örgüt kurmaya karar verirler. Bu ikili örgütlerini Roma imparatorluğundan ilham alarak çok çeşitli ve yan kollardan oluşturur. Daha sonra Garibaldi yanlıları olarak anılacak olan bu örgütün bireyleri Kral’a karşı Sicilya’dan bir çıkartma başlatırlar. Birbirlerini tanımak için kırmızı gömlek giyen bu kişiler sonraları kırmızı gömlekliler adıyla anılmaya başlanır. Garibaldi ve kırmızı gömlekliler gerçekten de başarı örgütlenmeleri sayesinde Kralı devirirler ve İtalya siyasi birliğine kavuşur.

İtalya’nın birleşmesi sonucu bağımsız hareket etmek isteyen kırmızı gömlekliler İtalya başta olmak üzere tüm dünyaya yayılmışlar ve örgütlemeyi çok iyi bildikleri için uluslararası faaliyet göstermeye başlamışlardır. İşte bu olay mafyanın ilk ortaya çıkışı olarak kabul edilir.

Sicilya mafyası ‘Cosa Nostra’ Godfather film serisi ile adını daha duyurmuştur ki filmde yer alan Corleone ailesi de Amerika’da örgütlenen bir Sicilya mafyasıdır.

Nedir bu Cosa Nostra ?

İtalyan mafyalarının en çok kullandığı araç

İtalya’daki suç örgütleri 19. yüzyılda farklı isimlerle anılmıştır. Mafya teşkilatları Calabria’da Ndrangheta, Campania’da Comorra, Puglia’da Sacra Corona Unita, Basilicata’da Basilischi, Sicilya’da ise Stidda olarak adlandırılmaktaydı. 19.yüzyılın ikinci yarısında Karanlık Kardeşlikler olarak anılan yapılar daha sonra Bizim İşler anlamına gelen Cosa Nostra ve Onurlu Cemiyetler anlamına gelen La Societa Onorata olarak kendilerini adlandırdılar.

Son zamanlarda ise etkisini merkezi yönetimlerinin otoritesine bırakmak zorunda kalan bu mafya aileleri yerin altına çekilmiş ancak bitirilememiştir. Son günlerde İtalya’yı derinden sarsan #Koronavirüs vakaları bu otoriteyi bir miktar zayıflatmış, bunu fırsat bilen mafya ise derin uykusundan uyanarak halka daha sempatik görünmek ve taraftar toplamak adına gıda ve maske dağıtımına başlamıştır. Bu ola Sicilya mafyası ‘Cosa Nostra’yı yeniden gündeme getirmiştir.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Behçet Necatigil Sisler İçinde İnsanlar

Yaz Tatilinde Okullar Ne Zaman Açılacak?