içinde ,

Samipaşazade Sezai Kimdir? Hayatı, Eserleri ve Edebi Kişiliği

Samipaşazade Sezai Hayatı

1859 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Abdurrahman Sami Paşa, Osmanlı devletinin ilk Maarif Nazırı’dır. Varlıklı bir aileye mensup olmasından dolayı iyi bir eğitim görmüş, özel hocalardan dersler almıştır.

Samipaşazade Sezai Arapça başta olmak üzere Farsça, Fransızca, Almanca ve İngilizceye dillerini bilmektedir. Onun bu kadar fazla dil bilmesi gelecekte elçi olarak Londra’ya gönderilmesine de ön ayak olmuştur.

Londra elçiliği sırasında elçilik görevlilerinin şapka giymesi yasağına uymadığı için görevinden azledilmiştir.

Samipaşazade Sezai Edebi Kişiliği

Küçük yaşlarda Namık Kemal ile tanışma fırsatına kavuşan sanatçı hızla edebiyata yönelmiştir. Namık Kemal’e karşı büyük bir hayranlık duyan Samipaşazade Sezai yıllarca onunla mektuplaşmıştır. Sonraki yıllarda ise Abdülhak Hamit Tarhan ve Recaizade Mahmut Ekrem‘le dost olmuştur.

Diğer Tanzimat sanatçılarına göre çok az eser veren sanatçının sadece bir romanı, iki küçük hikayesi, hatıra ve seyahat yazıları vardır. Esir kız Dilber’in hayatını anlattığı Sergüzeşt romanı ile adını Türk edebiyat tarihine kazımıştır.

Tanzimat edebiyatı II. dönem sanatçısı olan Samipaşazade Sezai, topluluğun diğer üyeleri gibi realizm akımına bağlı kalarak eserler üretmiştir.

Samipaşazade Sezai Eserleri

Roman : Sergüzeşt

Hikaye : Küçük Şeyler (Ahmet Mithat Efendi‘nin Letaif i Rivayat adlı eseri ile birlikte Batılı tarzdaki ilk hikayelerden biri kabul edilir.)

Tiyatro : Şir

Gezi – Anı : Rumuz’ul Edep

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

Şeyh Edebali Kimdir? (Şeyh Edebali Kuruluş Osman Dizisi)

Parnasizm Nedir ? Parnasizm Şiir Örnekleri