içinde

Samhain Nedir ?

Samhain Nedir ?

Samhain Nedir ? Hristiyanlar arasında yıl sonunun yaklaşmasıyla birlikte kutlanmaya başlanan ve Cadılar Bayramı olarak da bilinen Halloween‘in kökenini oluşturan dini bir ritüeldir. Yani günümüzdeki Cadılar Bayramı Samhain’den doğmuştur.

Samhain

İlk olarak İrlandalılar tarafından kutlandığı bilinen Samhain bir Kelt dini festivalidir. Samhain her yıl 31 Ekim – 1 Kasım tarihleri arasında kutlanır. Kış mevsiminin yaklaştığını işaret eden Samhain Cadılar Bayramı ile Azizler Günü’nün kökenini oluşturur.


İlkel dönem toplumlarında kötü ruh gibi insanların göremediği ve mücadele etmekte yetersiz olduğu güçlü bir varlığın olduğuna inanılırdı. Bu varlıklarla insanoğlunun mücadele edecek gücü olmadığından insanlar o görünmez kötü ruhlara kendilerine zarar vermemesi ve dostluk nişanesi olarak hediyeler vermeye başlamıştı. Samhain ya da günümüzdeki adıyla Cadılar Bayramı da bu ilkel inanışın boyut değiştirerek günümüze ulaşmış halidir. Özellikle Avrupa ve Asya kıtasında yaygın olan kötü ruh anlayışı zamanla bütün ilkelliği ile çeşitli coğrafyalara yayılmıştır.

Bocuk Gecesi

Bocuk Gecesi

Ülkemizin Trakya bölgesinde yer alan Edirne’de de orta çağda başladığına inanılan ve Samhain ile Cadılar Bayramı ile benzer özellikler taşıyan Bocuk Gecesi de bu ruhsal inanışın bir parçasıdır. Bocuk gecesinde de Cadılar Bayramı’nda olduğu gibi kabak yapma geleneği yaygındır. Dolayısıyla Bocuk’un hristiyan kültüründen geçtiği söylenebilir. Edirne’nin coğrafi olarak Trakya bölgesinde yer alması yani Avrupa kıtası içinde bulunması ve hristiyan coğrafya ile komşu olması bu olasılığı güçlendirmektedir.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Ara Tatil Ne Zaman 2020 ve 2021 Ara Tatil Tarihleri

Emile Zola İtham Ediyorum