içinde

Pulitzer Ödülü Alan Romanlar

Pulitzer Ödülü Alan Romanlar

Pulitzer ödülü müzik, edebiyat ve gazeticilik başta olmak üzere 21 alanında verilen dünyanın en prestijli ödüllerinden bir tanesidir.. Amerika Birleşik Devletleri’nin New York eyaletinde müzik, edebiyat ve gazetecilik alanındaki adaylar arasından her yıl en iyisi belirlenerek bu ödül verilmektedir.

İlk olarak 1917 yılında verilmeye başlanan bu ödül töreni, haziran ayında başlamasına rağmen günümüzde Mayıs ayında verilmektedir.

Bu Yazımızda ise geçmişten günümüze Pulitzer Ödülü Alan 10 Romana Yer verilmiştir.

1921 Masumiyet Çağı

Amerikalı yazar Edith Wharton”un 1920 yılında yayınladığı romanıdır. Masumiyet Çağı konusu 1870’lerde New York şehrinde geçer.  Üst sınıf bir çiftin yaklaşmakta olan evliliği ve gelinin, mutluluklarını tehdit eden kuzeni romanda konu edilir ve Amerikan toplumunda iki yüzlü yaşamı, dejenere olmaya başlayan Amerikan sosyetesi, dedikodu ve ahlaksız erkeklerle kadınları anlatılır.

1939 Gazap Üzümleri

John Steinbeck’in ünlü romanı Gazap Üzümleri. Bu romanında yazar, Amerika’da 1930’lu yılların ekonomik kriz dönemlerini, insanlığın dramını etkileyici bir dille anlatmaktadır. Joad ailesinin özelinden, genele yansıyan bakış açısıyla emekçi insanları konu alan kitap, dünyanın önde gelen ve en çok okunan klasiklerinden biridir.

1953 İhtiyar Balıkçı (Yaşlı Adam ve Deniz)

“Talih satıldığı bir yer varsa gidip biraz satın almak isterdim. Peki neyle alacağım? Yitmiş bir zıpkın, kırılmış bir bıçak, işe yaramayan iki elle mi? “Neden olmasın? Seksendört gününü vererek onu satın almak için çalışıp çabaladın. Neredeyse alıyordun da. Nen var senin? Bu aptalca düşünceler de neyin nesi? Talih öyle bir şeydir ki herkesin karşısına binbir değişik şekilde çıkar da tanımaz onu insan. Onu tanımak için biraz sağgörülü olmak lazım.”

1961 Bülbülü Öldürmek

Bülbülü Öldürmek, Harper Lee’nin 1960’ta yayınlanan Pulitzer ödüllü romanı. Yayınlandığı dönemde büyük bir başarı kazanarak, modern Amerikan Edebiyatı’nın klasikleri arasına girdi. Roman, yazarın 1936 yılında, on yaşındayken yaşadığı bir olayı temel almaktadır.

1980 Alıklar Birliği

Amerikalı romancı John Kennedy Toole’un 1963’te kaleme aldığı romanı. Ne var ki roman yazarın intiharından 11 yıl sonra yayınlanabilmiş ve 1981 yılında Pulitzer ödülüne layık görülmüştür. Alıklar Birliği konusu ise şu şekilde :

Alıklar Birliği’nin kahramanı obur, aksi, tembel, bencil, her şeye karşı, her şeyden hoşnutsuz, toplum düşmanı İgnatius. Annesi mutlaka bir iş bulup çalışması gerektiğini söylüyor, kız arkadaşı cinsel güdülerini serbest bırakırsa bütün sorunlarının çözüleceğini düşünüyor. Ama tamamen eşcinsellerden kurulan ordularla dünyanın barış dolu bir yer olacağını iddia edip bunu gerçekleştirmek üzere eşcinselleri örgütlemeye kalkışmak gibi tuhaf girişimlerin adamı olan İgnatius, onlara ve modern zamanlara inat, geğirerek, yellenerek ve homurdanarak, bıkmadan usanmadan çağının her türlü aşırılığına sövüyor…

1996 Angela’nın Külleri

Angelanın Külleri, İrlanda asıllı Amerikalı öğretmen ve yazar Frank McCourt’un 1996 yılında yazdığı Pulitzer Ödüllü otobiyografik kitabının adıdır. Özgün adı Angela’s Ashes’dir. Pek çok dilde defalarca basılan bu anı kitabına birçok ödül verildi.

2008 Kül Mevsimi

Elizabeth Strout’un Pulitzer ödüllü çok satan kitabı Kül Mevsimi, bütün kusurlarına rağmen olağanüstü bir insancıllığa sahip kahramanı Olive Kitteridge’in eşliğinde okurlarını sıradan insanların gündelik detayların büyüsüyle örülü yaşamlarında bir gezintiye çıkarıyor.

Bazen inatçı, bazen sabırlı, bazen anlayışlı bazense hazin bir inkâr içindeki Olive Kitteridge bilerek ya da bilmeyerek birçok hayata dokunur: Olive’in aşırı hassaslığından bıkmış bir oğul; evliliğine olan sadakati hem bir lütuf hem de bir lanet olan bir koca; geçmişte yaşadığı bir aşk macerası peşini bırakmayan bir piyanist; yaşama isteğini kaybetmiş eski bir öğrenci…

2013 Yetimlerin Efendisi’nin Oğlu

“Okuyucuyu totaliter Kuzey Kore’nin derinliklerine ve insan kalbinin en mahrem yerlerine doğru macera dolu bir yolculuğa sürükleyen, büyük bir incelikle işlenmiş bir roman.” Adam Johnson’ın Yetimlerin Efendisi’nin Oğlu Pulitzer ödülü alırken bu şekilde anons edilir !..

2015 Göremediğimiz Tüm Işıklar

Amerikalı yazar Anthony Doerr’ın yazdığı bir romandır. II. Dünya Savaşı sırasında işgal altındaki Fransa’da yolları kesişen Marie-Laure adlı kör bir Fransız kız ile Werner adlı yetim bir Alman çocuğun hikâyesini konu almaktadır.

2019 Overstory

Overstory Richard Powers tarafından 2018 yılında kaleme alınan eserin adı. Overstory Richard Powers’in 12. kitabı olma özelliği taşır. 1980’lerin sonlarında zorlu bir lisans öğrencisi kendini keser, ölür ve hava ve ışık yaratıkları tarafından hayata geri gönderilir. İşitme ve konuşma bozukluğu olan bir bilim adamı, ağaçların birbirleriyle iletişim kurduğunu keşfeder. Vietnam Savaşı’nda bir Hava Kuvvetleri mürettebatı gökten vurulur, daha sonra bir banyana düşerek kurtarılır.


1917’den 2019’a kadar birçok eser Pulitzer ödülü’ne layık görülmüştür. Bu içerik Pulitzer ödülü alan romanlar arasından hazırlanan bir seçkidir.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Black Panther 2 Çekim Tarihi Belli Oldu !

Photoshop Kitap Kapağı Tasarımı Nasıl Yapılır ?