içinde

Peter Handke’nin Nobel Edebiyat Ödülü Alması Tartışmalara Yol Açtı !

Nobel, birçok alanda ödüllerin verildiği bir tören olarak yıllardır geçerliliğini ve popülerliğini korkuyor. Ancak her yıl ödülü alan kişiler tartışmalara neden olduğunundan Nobel’in de ne kadar tarafsız olduğu tekrar tekrar gündeme geliyor.

Özellikle Nobel Barış Ödülü’nün verildiği kişiler yıllarca tartışmalara neden oluyor. Örneğin; Roosevelt, Wilson, Cordell Hull, Marshall, Kissinger, Begin, Rabín, gibi kariyeri kan ve gözyaşı dolu olan isimler gibi yakın zamanda Filistin’de katliamın baş aktörü olan Peres ve Orta Doğu’yu kan gölüne çeviren Obama’nın bu ödüle layık görülmesi Nobel’in aslında siyasi bir kurgu, kana susayanların aklanma mecrası olduğunu gözler önüne seriyor.

Peter Handke – 2019 Nobel Edebiyat Ödülü Sahibi

2019 yılı Nobel ödüllerinde ise en büyük tartışma edebiyat alanında yaşandı. 2019 yılı Nobel Edebiyat Ödülünü alan Avusturyalı yazar yazar Peter Handke, Sırplar tarafından Bosna’da yapılan katliamı savunması ile tanınıyor. Srebrenitsa‘da binlerce masum insan katledilirken Handke hem bu katliamı hem de katliamın baş aktörü Slobodan Miloşeviç’i savunup onun cenazesinde yaptığı konuşma ile tepki çeken bir isimdi.

Tüm bunlara rağmen Nobel Edebiyat ödülüne layık görülen Peter Handke, ödülü aldığını öğrenince çok şaşırdığını bizzat kendisine ifade etmişti. Bir kişiyi herhalde kendisinden başkası daha iyi tanıyamaz. Handke bile şaşkınlığını gizlemeyerek aslında bu ödüle layık olmadığını ifade ederken jürinin onu ödüle layık görmesi siyasi demeçlerinden başka bir şeyle açıklanamaz.

Ödül töreninden sonra Arnavutluk Dışişleri Bakanı Gent Cakaj sosyal medya hesabı üzerinden “soykırım inkarcısına ödül verilmesinin utanç verici olduğunu” belirtirken İngiliz yazar Hari Kunzru da bugünlerde sağlam bir insan hakları savunması yapabilen aydınlara her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğunu belirterek, “Handke böyle bir insan değil” dedi.

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ise “Nobel Ödülü nedeniyle kusacağımı asla düşünmedim” yazdı. Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taki, “Nobel Ödülü’nün kararı sayısız kurbana büyük bir acı getirdi” açıklamasını yaptı.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

Booker Edebiyat Ödülleri Bugün Sahibini Buluyor

Booker Prize 2019 Edebiyat Ödülleri Sahibini Buldu.