içinde

Patara Antik Kenti

Patara Antik Kenti Tarihi

Antalya’nın Kaş ilçesindeki Ovagelemiş Köyü’nde yer alan Patara, Likya’nın en önemli ve en eski şehirlerinden biridir. 1988 yılında beri kazıları sürdürülen Patara Antik Kenti, arkeolojiik ve tarihi değerlerinin yanında Caretta Carettaların da milyonlarca yıl yumurtalarını bırakıp yavruladıkları ender sahillerden biridir.

Şehrin adına ilk olarak M.Ö 13. yüzyılda Hitit metinlerinde rastlanmaktadır. Bahsi geçen metinlerde antik kentten Patar, olarak bahsedilmektedir. Likya yazıtları ve sikkelerinde ise kentin adı Patara olarak yer almaktadır.

Bizans döneminde de önemini devam ettiren kent Hristiyanlar için önemini devam ettiren bir merkez olmuştur. Günümüzde  Noel Baba olarak adlandırılan  Saint Nicholaos , Patara’da doğmuştur. Bu nedenle Patara, Hristiyan dünyası için tarihi olduğu kadar dini bir nitelikte taşımaktadır.

Patara Kum Tepesi

Patara, binlerce yıllık tarihi ve dini değerinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de dikkat çekiyor. Ülkemizin en önemli turizm merkezi olan ve doğal güzelliğiyle dikkatleri üzerine çeken Antalya, Patara ile turizm potansiyelini bir kez daha artırıyor. Patara Antik Kenti sınırları içerisinde yer alan Patara kum tepesi de bunlardan biri. Her ne kadar çölleşme belirtileri gözlemlense de denize nazır Patara kum tepesi ziyaretçilerini bekliyor.

Patara Yılı

Ak Parti, grup toplantısında konuşmalarını yapan Başkan Erdoğan, 2020 Turizm Yılı Temasının ‘ Patara’ olarak belirlendiğini açıkladı. Buna göre 2020 Patara yılı olarak belirlendi. Konuşmalarında Başkan Erdoğan, Patara’da yer alan deniz fenerinin günümüze ulaşan tek deniz feneri olduğunu ve kısa süre içerisinde onarılarak ayağa kaldırılacağını belirtti.

2020 yılının Patara yılı olarak ilan edilmesinden sonra Kaş ilçesindeki turistik faaliyetlerin doğa turizminden tarih turizmine doğru çeşitlenmesi bekleniyor.

Patara’ya Nasıl Gidilir ?

Antalya Kaş’tan ve Kalkan’dan hareket eden dolmuşlar vasıtasıyla Patara’ya kolayca ulaşım sağlanabilirken Patara Yılı’nın etkisiyle ekstra tur ve servislerin kalkacağı düşünülüyor.

Patara Antik Kenti Ziyaret Saatleri Yaz Dönemi: 08:30-19:30 (15 Nisan-2 Ekim)

Patara Antik Kenti Ziyaret Saatleri Kış Dönemi: 08:30-17:00  (3 Ekim-14 Nisan)

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

Uzağa Özlem

Son Av – Jean Christophe Grange