içinde

Normal İnsanlar Kitap Yorumu

Normal İnsanlar Arka Kapak

Connell ve Marianne, İrlanda’nın küçük bir şehrinde yaşayan, aynı okula giden iki genç. Connell okulun en popüler ve başarılı öğrencilerinden iken Marianne içe dönük, sevilmeyen, hatta dışlanan bir tip. İkili bir gün sohbet etmeye başlar ve bu sohbet giderek uzar, ikisinin de hayatını değiştirecek bir ilişkiye dönüşür. Normal İnsanlar arkadaşlık, karşılıklı çekim ve aşk üzerine bir roman. Sally Rooney lise yıllarından üniversiteye uzanan bir ilişkinin kaydını tutuyor; toplumda yer edinme ve özgürleşme mücadelesi veren, birbirlerinden asla ayrı kalamayan, ancak sevmek için de çetin sınavlar vermek zorunda kalan iki gencin hikayesiyle bir kuşağı temsil ediyor.

 

Normal İnsanlar Kitap Yorumu

1991 doğumlu genç İrlandalı yazar Sally Rooney’in dünyayı kasıp kavuran romanı ! “NORMAL İNSANLAR”

Normal İnsanlar, Connell ve Marianne’in hikayesini anlatıyor. Ergenlik yıllarında yaşanan aşklar, arkadaş ve aile ortamları, toplumsal baskılar, zorbalıklar ve bunların tamamının bir sonucu olan psikolojik bunalım Normal İnsanlar kitabının konusunu oluşturuyor.

Tema ise Connell ve Marianne’in tüm bu psikolojik travmaları birbirlerine destek olarak atlatmaya çalışmasından oluşuyor.

Kitap her ne kadar dünyayı kasıp kavursa ve onlarca eleştirmenden tam not alsa da okuyucu da beklentiyi karşılamama hissi uyandırabiliyor. Okurların birçoğu Normal İnsanlar kitabını normalin üstünde bir beklenti ile okumaya başladıkları için son sayfaya geldiklerinde bu beklentiyi karşılamadığını ifade ediyor. Ancak bu durum romanın başarısızlığı ile alakalı olmayıp tam tersi okurumuzun kitaba haddinden fazla beklenti yüklemesinden kaynaklanmaktadır.

Eser New York Times tarafından da olumlu övgülerle dünyaya tanıtılmıştır.

Normal İnsanlar Kitap Okuyucu Yorumu

Normal İnsanlar Kitap Yorumları Kaynak : https://1000kitap.com/kitap/normal-insanlar–182700/incelemeler

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Ece Ayhan – Mor Külhani

Özdemir Asaf – Çizik Şiiri (Bekle Dedi Gitti)