içinde , ,

Netflix Kitaptan Uyarlanan Diziler

Netflix Kitaptan Uyarlanan Diziler

Popülerliğini henüz kitap sayfalarındayken alan ve binlerce kişi tarafından heyecanla okunan birçok kitap duymuşuzdur. Kimimiz satırları okurken zihnimizde sahneyi canlandırmaya çalışır kimimiz ise tam filmi olacak kitap deriz. Belki okurun bu düşüncelerinden belki de kitapların başarısından mıdır bilinmez, son yıllarda birçok kitap film ya da dizi olarak karşımıza gelmeye başladı. Daha çok dijital platformlarda karşımıza çıkan bu yapımların en başında ise Netflix yer alıyor.

Aksiyon, drama, komedi, aşk ve etkileyici gerçek yaşam öyküleri dâhil, birçok kitap Netflix ekranlarında yerini alarak ayrı bir başarı koşup kitapların sayfalarından sıyrılmayı başarmıştı. Bunlar arasında en dikkat çekenler ise listemizde :

1# The Queen’s Gambit

The Queen’s Gambit Netflix tarafından 2020 yılında uyarlanmıştı.

Walter Tevis tarafından 1983 yılında kaleme alınan The Queen’s Gambit bir kadın satranç dahisinin hayatını anlatıyor. Yazıldığı dönemde de oldukça başarılı olan kitap Netflix tarafından uyarlandığında da yeniden gündemi meşgul etmeyi başarmıştı.

2# Shadow and Bone (Gölge ve Kemik)

Gölge ve Kemik Netflix tarafından Nisan 2021’de ekranlara taşındı.

Leigh Bardugo tarafından 2012 yılında kaleme alınan Shadow and Bone karanlığın ve büyünün hüküm sürdüğü dünya üzerindeki bir krallığı durduracak güce sahip bir kızı konu edinir. Olağanüstü yeteneklere sahip olan kahramanımız Alina Starkov ise bu gücün farkında değildir. Gölge ve Kemik Netflix tarafından Nisan 2021’de ekranlara taşındı.

3# Bridgerton

Julia Quinn Bridgerton Serisi Netflix ekranlarındaki yerini 2020 yılında almıştı.

Julia Quinn‘in seri halindeki eseri Britgerton da etkileyici hikayesiyle Netflix ekranlarındaki yerini almayı başardı. Bridgerton ailesinden birbirine sıkı sıkıya bağlı olan sekiz kardeşin Londra yüksek sosyetesinde aşkı ve mutluluğu aramasını konu edinen dizi izleyici tarafından oldukça beğenilmişti.

4# The Originals

The Originals Netflix ‘in en eski kitap uyarlamaları arasında yer alıyor.

The Vampire Diaries (Vampir Günlükleri) adıyla 1991 yılında 4 kitaplık bir seriden oluşan eser Netflix’in en eski kitap uyarlamaları arasında yer alıyor. 5. sezonu oynanmakta olan seride, vampir Klaus Mikaelson kendisi ve ailesi New Orleans’ın doğaüstü politikalarından ötürü karmakarışık durumunu konu alır.

5# Lupin

Lupin Ocak 2021 tarihinden itibaren Netflix ekranlarındaki yerini almıştı.

Maurice Leblanc tarafından yaratılan ve tüm dünyada kibar hırsız olarak nam salan Arsen Lüpen karakterinden esinlenilerek uyarlanan Lupin Ocak 2021 tarihinden itibaren Netflix ekranlarındaki yerini almıştı. Kibar hırsız Assane Diop, varlıklı bir aile yüzünden haksızlığa uğrayan babasının intikamını almak için kolları sıvamasıyla başlayan macera dizinin konusunu oluşturuyor.

6# Atiye

Şengül Boybaş’ın Dünyanın Uyanışı adlı eseri Atiye adıyla uyarlanmıştı.

Şengül Boybaş Dünyanın Uyanışı ile okurunu insanlığa çağlar boyunca ev sahipliği yapmış kadim topraklara, 2018 yılında UNESCO Dünya Mirası listesinde yerini alan Göbeklitepe’nin gizemli hikayesine taşımıştı. Bu hikayede 2019 yılında Netflix Kitaptan Uyarlanan Diziler arasındaki yerini aldı.

Şuan 2. sezonu devam eden dizide İstanbul’da bir ressam, çıktığı kişisel yolculukta Anadolu’daki arkeolojik bir alana dair evrensel sırları ve bu alanın kendi geçmişiyle ilişkisini ortaya çıkarmasını konu ediniyor.

7# The Witcher

Leh yazar Andrzej Sapkowski tarafından kaleme alınan roman serisi

Leh yazar Andrzej Sapkowski tarafından yazılmış Geralt of Rivia adındaki bir canavar avcısı hakkında fantezi tarzında kısa hikâye ve roman serisinden meydana gelen eser birçok kez uyarlamalara konu edilmişti. Bunlardan en dikkat çekici olanı ise Netflix tarafından 2019 yılında yapılan dizi uyarlaması oldu. Dizide Mutasyona uğramış bir canavar avcısı olan Rivyalı Geralt, insanların çoğunlukla yaratıklardan daha uğursuz olduğu, karmaşa içindeki bir dünyada kaderine doğru yol alması anlatılıyor.

8# Midhunter – Zihin Avcısı

FBI ajanı John E. Douglas tarafından yazılan eserde gerçek olaylara yer verilmiştir.

John E. Douglas tarafından yazılan Zihin Avcısı, FBI’ın Elit Seri Suç Birimi içinde emekli FBI ajanı John E. Douglas ve ortak yazarı Mark Olshaker tarafından yazılmıştır. 2017 yılında Netflix tarafından uyarlanarak diziye dönüştürülen eserin bu uyarlamasında 1970’lerin sonunda iki FBI ajanı, cinayet psikolojisini araştırarak ve tamamıyla gerçek canilerle endişe verici bir yakınlık kurarak suç biliminde yeni ufuklar açması ele alındı.

9# Tepedeki Ev – Haunting of Hill House

Amerikalı yazar Shirley Jackson’ın 1959 yılında kaleme aldığı gotik bir korku romanı olan Tepedeki Ev – Haunting of Hill House adlı eseri Netflix tarafından 2018 yılında uyarlandı. Dizide Geçmiş ve günümüzden görüntülerle, dağılmış bir aile eski evlerinin akıldan çıkmayan anılarıyla ve onları o evden uzaklaştıran korkutucu olaylarla yüzleşmesi ele alınır.

2020 yılında ise Netflix, Tepedeki Ev’in yaratıcısının imzasını taşıyan Henry James tarafından uyarlanan The Haunting – Bly Malikanesi adlı eserini diziye uyarladı.

10# Hakan : Muhafız

Nilüfer İpek Gökdal’ın Karakalem ve Bir Delikanlının Tuhaf Hikayesi kitabı Netflix tarafından Hakan : Muhafız adıyla diziye uyarlanmıştı. 2018 yılında uyarlanan Hakan : Muhafız’ın konusu ise şu şekilde : Günümüz İstanbulu’nda yaşayan ve kadim bir gizli birlikle olan bağını keşfeden genç bir adam, şehri ölümsüz bir düşmandan kurtarmak için maceraya atılır.

Başrollerinde Çağatay Ulusoy, Hazar Ergüçlü ve Ayça Ayşin Turan’ın yer aldığı dizi adından sıkça söz ettirmeyi başaran yerli yapımlar arasında yer almayı başardı.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Piraye Seyir Konusu

3

HBO, House of the Dragon Dizisi ‘nden Görseller Paylaştı