içinde ,

Nabizade Nazım Zehra

Nabizade Nazım tarafından kaleme alınan bu roman edebiyatımızda realizmin ilk denemelerindendir. Eser aynı zamanda Natüralizmin ilk örneği olarak kabul edilir.

Nabizade Nazım Zehra Konusu

Eserde kıskançlıkları yüzünden kocasının kendisini aldattığı Zehra ve Zehra’nın yol açtığı kötü olaylar ele alınır.

Nabizade Nazım Zehra Özet

Zehra zengin bir tüccarın kızıdır. Küçük yaşta annesini kaybetmesini onu kolay sinirlenen agresif bir kişilik haline getirmiştir. Çocukluğu annesizliğin verdiği bunalımlarla geçen Zehra, her şeye çabuk sinirlenen ve en basit olayları dahi takıntı haline getiren biri olmuştur.

Hayatını bu şekilde sürdüren Zehra, evlilik çağına gelince babası yanında çalışan Suphi adındaki bir gençle onu evlendirmek ister. Suphi, eğitim görmüş ve katiplik yapan biridir. Kısa süre içinde evlilik gerçekleşir. Ancak takıntılı bir kişilik olan Zehra’da kıskançlık baş gösterir. Zamanla bu kıskançlık olaylarını abartan Zehra, kocasının kendisinden ve evinden soğumasına neden olur.

Mutluluğu çok sevmesine rağmen Zehra’da bulamayan Suphi, onun bu davranışlarından dolayı başka kadınlara ilgi duymaya başlar.  Kısa süre sonra ise evlerinde hizmetçilik yapan Hüsnücemal’le ilişki yaşamaya başlar. Bu durumu fark eden Zehra, Hüsnücemal’i evden kovar.

Zehra’nın Hüsnücemal’i evden kovmasına sinirlenen Suphi, Zehra’dan boşanır ve Hüsnücemal ile evlenir.

Kocasının ihanetine dayanamayan Zehra, intikam için yanıp tutuşurken aklına bir plan gelir. Plana göre çok güzel bir kadın olan Rum kızı Üryani’yi Suphi’nin peşine takar. Kısa sürede plan gerçekleşir ve Suphi, Üryani’ye aşık olur. Hüsnücemal’i ve tüm uğraşlarını bir kenara bırakan Suphi’nin gözü Üryani’den başka bir şey görmemektedir.

Kocasının kendisini aldattığını öğrenen Hüsnücemal bu duruma olan üzüntüsünden karnındaki çocuğunu düşürür ve kısa süre sonra da intihar eder. Suphi ise umursamaz bir şekilde Üryani ile olan aşkını devam ettirir. Bu durumu o kadar abartır ki işe dahi gitmez olur. Bir süre sonra Suphi iflas eder ve beş parasız kalır. Bir bir tüm varlığını kaybeden Suphi’yi Üryani de terk eder.

İşsiz ve beş parasız kalan Suphi, başı boş bir şekilde sokaklarda dolaşan Serseri bir kişi haline gelmiştir. Sokaklarda serseri bir şekilde dolaştığı bir gün Üryani’yi başka bir erkekle gören Suphi, tüm varlığını uğruna kaybettiği bir kadının umursamaz bir şekilde başka erkeklerle gezmesini kaldıramayan Suphi, ikisini de oracıkta öldürür.

Suphi, idamla yargılanır ancak suçu ıspatlanamaz ve sürgüne gönderilir. Muhsin adında başka bir erkekle evlenen Zehra ise mutluluğu hala bulamamıştır. Amansız bir hastalığa yakalanan Muhsin ölür ve tüm varlığı Zehra’ya kalır. Zehra ise eski kocası Suphi’nin başına gelenlere üzülmüş ona yaptığı kötülüklere karşın çok pişman olmuştur. Üzüntüsü gün gün artan Zehra’da hastalanarak ölür.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

Hollanda’nın Adı Değişti !

Samipaşazade Sezai Sergüzeşt Özet