içinde ,

Nabizade Nazım Karabibik Konusu ve Özeti

Zehra’nın yazarı Nabizade Nazım ilk köy hayatını anlatan roman olma özelliği taşıyan eseri : Karabibik konusu, özeti ve Karabibik ana fikri

Karabibik Konusu

Tanzimat edebiyatında yazılan diğer romanlardan mekan olarak ilk kez farklılık gösteren ve bir köyde geçen eser bu özelliği bakımından edebiyatımızdaki ilk köy romanı olarak kabul edilir.

Roman Antalya ili Demre ilçesinin Beymelek köyünde geçer. Roman kahramanı Karabibik’in tarlalarını kapmak isteyen Yosturoğlu ile mücadelesini anlatır.

Karabibik Özeti

Karabibik, babadan kalma on iki dönümlük tarlasının dört dönümünü satarak askerlik görevi yerine verilen parayı ödeyen, kalan sekiz dönümlük tarlasıyla yaşamını sürdürmek zorunda olan bir köylüdür.  Kalan tarlaları sürerek geçimini sağlamak zorunda kalan Karabibik’in bu tarlaları sürecek bir öküzü dahi yoktur. Bu nedenle Karabibik, Koca İmam’ın öküzlerini kiralar. Ancak Karabibik bu öküzlere sahip olmak ister. Bunun içinde bir plan yapar ve kızı Huri’yi Koca İmam’ın kayınbiraderi ile evlendirmek ister. Ancak Koca İmam’ın kayınbiraderi İsmail, başka bir kadınla evlenince Karabibik’in bu planı suya düşer.

Çaresiz kalan Karabibik en sonunda Rum bir tefeci olan bakkal Yani’den yüksek faizli borç para almak durumda kalır ve bununla bir çift öküz alır. Artık tarlasını sürebileceği bir öküzleri vardır ancak tefeciye yüklü bir miktar borçlanır.

Köyün zengini toprak ağası Yosturoğlu ile Karabibik geçmişten gelen bir husumetten dolayı kavgalıdır. Yosturoğlu’nun yeğeni Hüseyin ise Karabibik’in kızı Huri’ye aşık olur. Romanın sonunda Karabibik’in kızı Huri ile Yosturoğlu’nun yeğeni Hüseyin evlenir.

Karabibik Romanının Önemi

Karabibik, yazıldığı dönem itibariyle ilk kez İstanbul dışında bir yeri mekan olarak seçen bir romandır. Antalya’nın bir köyünde geçen Karabibik, aynı zamanda köy ve köylü sorunları ile ilgili bir temayı ele alması bakımından da ilktir. Edebiyatımızda Toplumcu Gerçekçi bir akım Cumhuriyet döneminde ortaya çıkmasına rağmen bu akımın özelliklerini sergiler.

Kahramanlar bulundukları yörenin ağız özelliklerine uygun olarak konuşturulur. Dil son derece sadedir.  Karabibik yazarı Nabizade Nazım realizm ile natüralizm akımlarının denemelerini yapan bir tanzimat sanatçısıdır.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

Fetih Suresi’nin Okunuşu

Cemal Safi – Tek Hece Aşk