içinde , ,

MODERN ÇAĞIN HASTALIĞI : FOMO

Fomo

Bu makalede Fomo Nedir ? Fomo hastalığı . Fomo meaning. Fomo ne demek ? Fomo açılımı ile ilgili açıklamalara yer verilmiştir.

İçinde bulunduğumuz çağ heralde dünyanın bu güne kadar gördüğü en garip çağdır. Elbette büyük olayların yaşandığı, yüzyıllar geçse de insanların unutamayacağı kadar derin izlerin toplumsal zihinlerde kaldığı çağlar gelip geçti. Ancak bu kadar birbirine zıt, bu kadar çelişkilerle dolu bir yüzyıl daha  yaşadı mı acaba dünya?

Bu çağın bu kadar garip olmasının sebebi tabi ki insanoğlu ve onun uğruna her şeyini verdiği “TEKNOLOJİ” !..

Günümüzde artık öyle bir boyuta ulaştı ki teknoloji dediğimiz kavram. İnsanlar birbirini “telefonunla çok uğraşıyorsun” diye eleştirirken bile ellerindeki telefonu unuttu. Peki ama neydi bu telefonun,tabletin, içindeki vazgeçilmez olan şey ? Tabi ki saymakla bitmeyecek kadar çok olan o uygulamalar, oyunlar dünyası ! Bu uygulamaların başını ise sosyal medya çekiyor. Çelişki ise tam olarak burada başlıyor. “Sosyal” ama insanı olabildiğince “asosyal” yapan medya ! Bu sosyal medya uygulamaları popülerlik kazandıkça birbiri ardına yenileri sanal hayatımıza eklendi ve bizi de bir o kadar asosyallikte sınıf atlattı !

İşte tüm bu sosyalleşilemeyen sosyallik günümüzde yeni bir hastalığın tohumlarını atmış bulunmakta. 

FEAR OF MİSSİNG OUT , Türkçesiyle KAÇIRMA KORKUSU.

Aslında biraz önce bahsettiğimiz çelişkili yüzyılın bir başka boyutu. İnsanlar ellerinde telefon sosyal medyada olabildiğince asosyalleşip toplumdan kendini izole ettikçe, yalnızlaştıkça bir o kadar da  tersi duygulara kapılıp herhangi bir olay, durum ya da sıradan bir hadiseyi “kaçıracak mıyım acaba” ? diyerek korku dolu anlar yaşamaya başladı ve bu da bizi modern çağın en saçma hastalığı olan kısa adıyla “FOMO” ile tanıştırdı.

Ne garip hem eş, dost, akrabadan uzak durup hem de onların ya da herhangi birinin sıradan sayılabilecek bir paylaşımını ya da resmini kaçırmamak için sosyal medyadan çıkmamak .

Not: Birbirimizi olumsuz eleştirmek de bu yüzyılın sanırım bir başka hastalığı. Aslına bakarsanız bu yazıyı okuyunca herkes bir yakınını aklına getirecektir (muhtemelen) ancak bu hastalığa yakalanan en yakın dostumuz aslında kendimiziz !

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

YENİDEN DOĞUŞ GAZETESİ YIL 1 SAYI 1 1978

TANZİMAT DÖNEMİ ROMANINDA BABA