içinde , ,

Mehmet Akif Araştırmaları Merkezi Akif’in Eserlerini Yaşatıyor

Mehmet Akif Araştırmaları Merkezi Akif’in Eserlerini Yaşatıyor

Mehmet Akif Ersony Araştırmaları Merkezi İstiklal Marşı şairimizin hatıralarını diri tutuyor. İlk kez 2005 yılında kurulan Mehmet Akif Araştırmaları Merkezi Akif’in anılması , anlaşılması Safahat başta olmak üzere eserlerinin canlılığını koruması için çalışmalar yürütüyor.

Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı bünyesinde kurulan merkezin Şeref Başkanlığını ise ünlü sözlük yazarı D.Mehmet Doğan yürütüyor.

Akif’in anılarını, eserlerini ve onun İstiklal Marşı’nı yazdığı yer olan Tacettin Dergahı’nı aslına uygun bir şekilde korumayı kollamayı amaç edinen merkezin en önemli çalışmalarından biri de Safahat üzerine…

Safahat, Akif tarafından yazıldığı dönemde oldukça anlaşılır bir dile sahip olmasına rağmen özellikle gençler arasında zor anlaşılan bir kitap haline geldi. Bunda Cumhuriyet’in ilk yıllarında başlayan dil inkılabının etkisi olduğu gibi gençliğin sözlüklerden uzak bir yaşam sürmesi de etkili.

Hemen hemen her evde bulunmasına rağmen anlaşılırlığı zorlaşan bu eserle ilgili merkez, Genç Safahat adıyla yeni bir çalışma oluşturdu. Bu çalışmada Akif’in anlaşılması kolay şiirlerine yer verildi. Ayrıca manevi değeri yüksek olan birçok şiiri de anlaşılmayan kelimelerin manaları şiirin yanına konularak yer verildi. Eserin orijinaline sadık kalındığını da özellikle belirtmek gerek.

Akif ile ilgili birçok çalışmaya ve etkinliğe ulaşabileceğiniz Mehmet Akif Ersoy Araştırma Merkezine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Kuzuların Sessizliği Devamı Clarice Dizisi Konusu & Fragmanı

Valheim Sistem Gereksinimleri