içinde

Meb Bulut Nedir ?

Meb Bulut Nedir ?

Teknolojinin süratle gelişmesi, insanların dijital ortamda veri depolama ihtiyacı gün geçtikçe artmasına yol açarken biriken ve yüzlerce GB alan kaplayan bu verileri saklamada harddiskler ve flashbelleklerin yetersiz kalmasına neden olmuştu.

Firmalar buna daha büyük boyutlarda harddisk ve flashbellekler üreterek çözüm bulamayacaklarını anlayınca microsoft ve google gibi dünya devi firmalar bulut (cloud) adı verilen sanal depolama alanlarını faaliyete alarak bu soruna büyük bir çözüm sağlamışlardır.

One Drive, Google Drive, Icloud, YandexDisk gibi bulut sistemleri bir anda kullanıcıların en çok tercih ettiği bulut depolama sistemi olmuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı da gelişen bu teknolojiye ayak uydurarak kullanıcılarını büyük bir yenilikle buluşturdu. Meb Bulut Sistemi. Sistem hem bilgisayarlar yardımıyla kullanıcılarına erişim imkanı sağlarken hem de android ve İos işletim sistemleri gibi mobil cihazlara yönelik destek ile kullanıcıları ile buluştu.

Meb Bulut Sistemi Özellikleri

  • Tüm verilerinizi kriptolar, saklar, yetkilendirir,versiyonlar, yedekler ve her an,her yerden erişebilirsiniz.
  • Tüm dosyalarınızı güvenli bir merkezi ortamda depolamanıza olanak sağlar.
  • Dosyalarınıza daha hızlı erişim sağlayabilirsiniz.
  • Anahtar kelimeyle içerik araması yapabilirsiniz.
  • Dosyalarınızı istediğiniz kişilerle paylaşabilir ve düzenleyebilirsiniz.
  • Tüm verileri parçalayarak depoladığı için hiçbir virüs aktif hale gelemez.
  • Sınırsız bant genişliği
  • Medya Önizleme

Meb Bulut Sistemi tüm bunların haricinde Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça dil desteğine sahiptir.

Meb Bulut Sistemi Kullanıcı Kaydı

Meb Bulut Sistemi iki farklı giriş yapma seçeneğine sahiptir.

Birincisi ; Meb personellerinin kullanacak olduğu ve girişin Mebbis sistemi üzerinden yapıldığıyken

İkincisi ; Bireysel kullanıcıların giriş yapabildikleri kısımdır. ( Sistem bireysel kullanıcılara henüz açılmamış olup ilerleyen günlerde aktifleşmesi beklenmektedir.)

Meb personellerinin Mebbis sistemindeki uygulamalar kısmından edinebilecekleri bir giriş anahtarı sayesinde sisteme giriş yapma imkanı sağlanmıştır. Ancak bakanlık yetkililerinin yapmış olduğu açıklamaya göre bu giriş seçeneği şimdilik Meb Merkez ve Taşra teşkilatındaki personele açılmıştır. Yine bakanlık yetkilerinin yaptığı açıklama da kullanıcıların …@meb.gov.tr uzantılı bir e posta adresine sahip olmaları gerektiği belirtilmektedir.

Tüm bu açıklamalardan yola çıkılacak olursa sistemi şimdilik İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanları kullanabilecektir. Bakanlık henüz öğretmenler ve bireysel kullanıcılar için sistemi aktifleştirmemiştir.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

Arzu Uçar – Bir Küçük Delilik

Her Şey Değişir – Ritüeller Kitabı