içinde

Maginot Hattı – Kapısı Açık Unutulan Kale

Maginot Hattı – Kapısı Açık Unutulan Kale

Maginot Hattı Alman Saldırılarını durdurmak için yapılmıştır. Fransa – Almanya sınırı dahil yer yer ise Belçika sınırını kapsar.

II. Dünya Savaşı’nın ayak seslerinin duyulmaya başladığı 1929 yılında Fransızlar tarafından Almanya – Fransa sınır hattında kurulan yer altı savunma hattına verilen addır. Yapımında emeği geçen Fransız Bakan Maginot’un adı verilmiştir.

Maginot Hattı içindeki raylı sistem.

20. yüzyılın en muhteşem savunma yapılarından olan hat geçilemez kale olarak adlandırılmıştır. Çünkü Tüm Fransa’nın Kuzey ve Doğu kısımlarını kapsayan hat hem yer altı hem de yer üstü savunma kısımlarıyla daha inşa aşamasında fantastik bir hal almış, düşmanların psikolojik olarak etkilenmesine neden olmuştur. Hat o kadar büyük ve geniştir ki içerisinde askerlerin ve askeri malzemelerin taşınmasına imkan tanıyan raylı sistemler dahi yer almıştır.

Dönemin her türlü teknolojisiyle donatılan hat düşmana korku saldığı gibi Fransızların da bir o kadar rehavet içerisinde olmasına neden olmuş ve tarihteki en büyük fiyaskolardan birinin yaşanmasına neden olarak II. Dünya Savaşı’nın seyrinin değişmesine neden olmuştur.

Alman Saldırısı ve Hattın Düşüşü

Almanya’nın saldırgan tutumunun yavaş yavaş tüm Avrupa’yı sardığı yıllarda Fransa ise teyakkuza geçmişti. Fransızlara göre Almanlar bu hattı asla aşamayacaktı. Hattın hem yapısının güçlü oluşu hem de inşa yıllarından itibaren psikolojik olarak düşmanı tahrip ettiği düşüncesi Fransızları bu düşünceye iterken hattın hemen önünde yer alan Ardennes Ormanı doğal bir set oluşturacak Almanlar buradan saldırmayı akıllarından dahi geçirmeyecekti !

Ancak ne var ki hiçbir şey Fransızların umduğu gibi olmayacaktı. Çünkü Almanların başında Adolf Hitler gibi ne zaman ne yapacağı belli olmayan, zihninden geçen düşünceleri kimsenin kestiremediği çılgın bir insan yer almaktaydı.

Hattın geçilemeyeceği düşüncesiyle tüm ordusunu Kuzey’e Belçika dolaylarına yığan Fransızlar, Almanların kendilerine buradan saldıracağını düşünmüştü. Ancak A.Hitler büyük bir çılgınlık yaparak ordusuna Ardennes Ormanı’nı tahrip etme emri verdi. Kısa bir sürede Alman ordusu Ardennes Ormanı’nı yerle bir etti. Framsızlar ise kuzeyde Alman ordusunun geleceğinden emin bir şekilde beklemekteydi. Kısa süre sonra Alman tankları ormanın içerisinden ilerleyerek Maginot hattına doğru ilerlemeye başladı. Fransızların ilk engeli Ardennes Ormanı Almanlar tarafından kısa sürede aşılmıştı bile . Ne var ki Fransızlar topyekün Kuzey sınırında beklemekteydi.

Fransızların Kuzey’de kendilerini beklediğini bilen Almanlar onlara hayatlarının sürprizini hazırlamak istercesine ellerini kollarını sallayarak Maginot hattına doğru ilerlemeye başladı. Onlarca yıl para ve emek harcanarak yapılan hat yanlış savaş stratejisi nedeniyle başıboş bırakılmıştı. Bunu bilen Alman ordusu ise hiçbir zorlukla karşılaşmadan hattın içine girdi. Bu hat artık Almanlar ve Hitler için Eyfel’e giden kestirme bir yol haline gelmişti.

Fransız ordusu halen kuzeyde Almanların gelişini beklerken Adolf Hitler, Fransız halkının hıçkırıkları eşliğinde tüm Fransa’yı işgal etmeye başladı. Herkes şaşkındı çünkü Almanları durdurmaya çalışan bir ordu dahi yoktu. Tüm bu rahatlık içinde Hitler kısa süre içinde Fransa’nın başkenti olan Paris’i işgal edecek tarihte unutulmaz pozlar arasında yerini alacak olan Eyfel Kulesi pozunu verecekti. Bir turistin hatıra fotoğrafı gibi !…

Tüm bu hadiselerden sonra Fransız ordusu her şeyin farkına vardığında çok geç olacaktı. Çünkü adeta arkalarına döndüklerinde gördükleri ilk şey dev bir Alman ordusuydu. Avrupa’nın en güçlü devletlerin Fransa kısa bir süre içinde teslim bayrağını çekerek Hitler önderliğindeki Alman Nazi ordusuna boyun eğecekti. Tüm Avrupa tarafından şok etkisine neden olan bu olay savaşın seyrini Almanlar lehine çevirecek psikolojik üstünlüğün Almanlara geçmesine neden olacaktı. Böyle güçlü bir devleti dahi kısa sürede yok eden Hitler, artık tüm dünya tarafından korkuyla izlenen bir isim olacaktı.

Almanların Fransa’yı işgali sırasında çekilen bu fotoğraf ise tüm dünyada yankı uyandıracak ve Hitler korkusunun sembolü olarak tarih sahnesindeki yerini alacaktı. Alman ordusunun Fransa caddelerinden geçişini çaresizce izleyen halk, bu fotoğraf nedeniyle Hitler düşmanlarının psikolojik olarak yıkıma uğramasına neden olacaktı.

Fransızların büyük emek vererek yaptıkları bu hattın stratejik bir hata nedeniyle boş bırakılması ve Almanların ekmeğine yağ sürerek ülkeye giriş yapmasını kolaylaştırması nedeniyle Maginot Hattı tarihte kapısı açık unutulan kale  adıyla da anılır olmuştur.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

Özdemir Asaf Lavinia Şiiri

Global Better Ads Standartları