içinde ,

Madeline Miller Kimdir ?

Madeline Miller Kimdir ?

Amerikalı yazar Madeline Miller, 1978 yılında Boston’da doğdu. Brown Üniversitesinde lisan ve yüksek lisansını tamamladıktan sonra bir lisede öğretmenlik yaptı. Latince ve Yunanca bilen Madeline Miller kaleme aldığı Ben Kirke adlı eseri ile 2018 yılının en iyi yazarları arasında gösterildi.

İlk kitabı Akhilleus’un Şarkısı ile oldukça ünlenen yazar fantastik edebiyatın en iyi isimlerinden biri olarak gösteriliyor Madeline Miller’ın bu kadar ünlenmesinde Yunan mitolojisine duyduğu hayranlık ve eserlerinde bu mitolojik ögelere yer verirken bu ögeler içerisinde yer alan destansı yapıyı daha kuvvetlendirip çarpıcı betimlemelere yer vermesinden kaynaklanıyor.

Romanlarında manzum bir yapının yer aldığı Madeline Miller, okuyucusunu da harekete geçiren, onların duygu uçlarıyla iletişim kurabilen bir sanatçı olma yolunda hızla ilerliyor. Bunu Madeline Miller tarafından yazılan birçok eserin başta da Akhilleus’un Şarkısı (The Song of Achilles) adlı yapıtının son yıllarda hayranları tarafından en çok fanfictionlara konu edilen sanatçı olmasından da anlayabiliriz.


fanfiction : Hayran Kurgusu. Bir eserin karakterinden ya da kurgusundan etkilenen hayranlar tarafından o eserden yola çıkılarak benzer hikayeler kaleme almasıdır.)


Madeline Miller Ödülleri

Birçok ödüle layık görülen Madeline Miller’ın en dikkat çekici ödülü Women’s Prize for Fiction (Kadınlar Kurgu Ödülü) alması olmuştur. Yazar ayrıca 2012 Orange En İyi Roman Ödülü’nü almıştır.

Madeline Miller 2018 yılında ise geniş bir kitleye sahip olan Goodreads sosyal katalog sitesi okurları tarafından en iyi fantastik romancı olarak gösterilmiştir. Yazar Ben Kirke adlı eseriyle bu ödüle layık görülmüştür.

Madeline Miller Kitapları

Madeline Miller kitapları ile son dönemde tüm dünyada olduğu kadar ülkemizde de dikkatleri üzerine çekmiştir. Bu da Madeline Miller’ın sevilen merak edilen bir isim olmasına neden olmuştur. Çeşitli yıllarda kitapları raflardaki yerini alırken aynı kitapların yeni baskıları da hızla yurdumuza gelmeye başmıştır.

Madeline Miller Kitaplarından başlıcaları şunlardır :

  • Akhilleus’un Şarkısı
  • Ben Kirke

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

Stranger Things – Karanlık Şehir

Eba Akademik Destek Nasıl Girilir ?