içinde

Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Özet

Şahış Kadrosu

İrfan Galip : Romandaki ana kahramandır. Batı hayranı bir kişiliktir. En önemli özelliği kadınlardan nefret etmesidir.

FerihaKendine aşırı güveni olan kültürlü ve eğitimli bir kişidir. Rahat ve hiçbir şeyi umursamayan bir yapıya sahiptir.

Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Konusu

Romanın konusu gerçek bir olaydan alınmadır. 1910 yılında Amerika tarafından dünyaya çarpacağı söylenen Halley Kuyruklu Yıldızı tüm dünyada paniğe sebep olmuştur. Öyle ki Amerika’da yıldız çarpacak korkusu ile trajik olaylar dahi meydana gelmiştir.

Tüm dünyayı etkisi altına alan bu olayı Hüseyin Rahmi Gürpınar da romanlaştırmıştır. Romanın ana konusu ise cehalettir.

Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Özet

1910 yılında Halley Kuyruklu Yıldızı’nın Dünya’ya çarpacağı söylentisi hızla yayılmakta ve insanlar arasında korkuya sebep olmaktadır. Tüm dünyada olduğu gibi İstanbul’da da panik rüzgarları eser.

İstanbul’un kuytu köşelerinden birinde cahil insanların yaşadığı bir mahallede ise bu konu başını alıp gitmiştir. Roman kahramanı İrfan Galip ise bu mahallede yaşamaktadır. İrfan zengin bir aileden gelmektedir ve Batı eğitimiyle yetişmiş son derece kültürlü ama bir o kadar da Batı hayranı olan bir kişidir. Bu nedenle mahallesindeki kadınları cehaletlerinden dolayı sevmemekte ve evlenecek bir kız olmadığını düşünmektedir.

İrfan Galip’in kadınlara olan düşmanlığı ise yolda çarşaflı bir kadın görmesiyle başlar. Yıllar önce yaşamıştır bu olayı. Yüzü dahi görünmeyen o kadının çok güzel biri olduğunu düşüncesine kapılır. Zihninde hayalini canlandırır ve peşine düşer. En sonunda konuşmaya karar verir; ancak kadın tarafından terslenince tüm kadınlara yönelik büyük bir düşmanlık beslemeye başlar.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Halley Kuyruklu Yıldızı ile ilgili bu mesele onun oldukça dikkatini çeker ve kadınlardan intikam almak için bunu malzeme olarak kullanmaya karar verir.  Halley Kuyruklu Yıldızı ile ilgili konferanslar verme kararı alır. Eğitimli olduğu için her kapı ona sonuna kadar açılmakta o ise tamamen dalga geçmek üzere planladığı konferanslarını vermeye başlar. Astronomiden fiziğe her konuda açıklamalar yaparken dinleyiciler hiçbir şey anlamamakta ancak gördüğü bir rüya sonucu kıyametin kopacağını belirtmesiyle herkes korkuya kapılmaktadır.

İrfan Galip tüm bu konferansları yaparken bir kadından mektup alır ve konferanslarına kaldığı yerden devam eder. Artık herkes kuyruklu yıldızın dünyaya çarpacağına ve kıyametin kopacağına inanmaktadır. Ölüm korkusuyla birbirine kötülük eden esnaf – mahalleli herkes birbirlerine itiraflarda bulunarak helalleşmeye başlar.  İkinci konferansına bir oyunda dahil eden İrfan ise tam kıyametin kopacağı kısmı anlatırken hava – i fişekler, çatpatlar patlattırır. Bu patırtı ve gürültü konferansı dinleyen kadınlar arasında büyük bir telaşa neden olur. Onların telaşını gören İrfan Galip büyük bir zevk duymaktadır.

Bu sırada ise tanımadığı ancak cahil olarak gördüğü kadından mektuplar almaya devam etmektedir. Artık gün geçtikçe mektup yazan o kadını merak etmekte kadınlara olan kinine rağmen onu araştırma ihtiyacı duymaktadır. Cahil olduğuna çok inansa da o kadın hakkında yaptığı araştırmada çok kültürlü kendine güveni yüksek olan bir kadın olduğunu öğrenir. Feriha adındaki bu kadınla kısa sürede tanışır. Hakkında kötü şeyler duysa da evlenme kararı alır ve kuyruklu yıldızın dünyanın yakınından geçişini tamamladığı o gece de düğünlerini yaparak evlenirler.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

Höşmerim Tarifi

‘Game of Thrones’ Serisi ‘House of the Dragon’ ile Devam Edecek.