içinde ,

Köy Enstitüsü Kurucusu Kimdir ?

Köy Enstitüsü Kuruluş Amacı Nedir ?

Köy enstitüleri 17 Nisan 1940 tarihli ve 3803 sayılı yasa ile kurulmuştur. Köy Enstitüsü kuruluş amacı ilk okullara öğretmen yetiştirmektir.  Yeni bir devletin kurulması ve henüz genç olan bu devletin taşra kesimlerindeki okul ve öğretmen eksiğinin giderilmesi amacıyla köy enstitüleri kurulmuştur.

Köy Ensitüsü Kurucusu Kimdir ?

1940 yılında kurulan köy enstitüsü Chp tek partili iktidarı döneminde kurulmuştur. Dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü öncülüğünde Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel ve İsmail Hakkı Tonguç gözetiminde faaliyetlerine başlamıştır.

Köylerde yaşayan ilk okul çağındaki çocukların buralardan alınıp eğitilerek tekrar köylerine öğretmen olarak gönderilmesini esas alan bir sistemdir.

Kız ve Erkek öğrencilerin aynı ortamda kaldığı Köy Enstitüsü’nden bir fotoğraf

Ancak bu kurumlar kız – erkek karışık olmaları ve bu öğrencilerin aynı ortamda kalmaları gibi problemler nedeniyle Demokrat Parti döneminde 1954 yılında kapatılmıştır.

Ayrıca Sovyet Rusya’nın Sosyalizm yapısını andıran bu yapı hem toplum tarafından tepki çekmiş hem de dönemin Amerikan hükümetinin tepkisini çekmiştir. Abd, Türkiye’den bu kurumların kapatılmasını talep etmiştir.

Not : Köy Enstitüsü Kurucusu Hasan Ali Yücel’in görev yaptığı süre boyunca etkisini devam ettirmiştir.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Özet

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Mesajları