içinde

Korona Virüs Karantinası Çin’in Hava Kirliliğini Azalttı !

Korona Virüs Karantinası Çin’in Hava Kirliliğini Azalttı !

Yukarıdaki grafik, koronavirüs karantinası yürürlüğe girmeden önce ve sonra Çin’deki azot dioksit konsantrasyonlarının (otomobil ve endüstriler tarafından salınan zararlı gaz) yoğunluğunu haritalamaktadır.   

Grafik : NASA

Nasa ve Avrupa Uzay Ajansı hava kirliliği izleme uyduları,  Çin hava sahasında yer alan Azot Dioksitte (NO2) önemli düşüşler tespit etti. Kısmen de olsa değişimin Koronavirüs patlamasının ardından yaşanan ekonomik yavaşlama ile ilgili olduğuna dair bulgular elde edildi.

Korona Virüs’ün Tespit Edilme Süreci ve Karantina

2019’un sonunda Çin’in Wuhan eyaletindeki doktorlar, bilinmeyen bir kaynağa sahip olan ve düzinelerce zatüre vakası ile karşılaştılar. Haftalar sonra bilim insanları bu vakaların yeni tip koronavirüs (Covid-19) olduğunu tespit ettiler.

23 Ocak 2020’ye kadar Çinli yetkililer hastalığın yayılmasını önlemek için Wuhan başta olmak üzere o bölgeye gidiş ve gelişleri tamamen kapatarak eyaleti karantina altına aldılar. Bu Koronavirüsü nedeniyle hem Çin’de hem de dünyada kurulan ilk karantiydi.

Koronavirüs’ün Hava Kirliliğini Gidermedeki Çarpıcı Etkisi

Yukarıda yer alan haritalar ise 1-20 Ocak 2020 (karantina öncesi) ve 10-25 Şubat 2020 (karantina sırasında) tarihleri arasında Çin genelindeki Azot Dioksit (NO2) değerlerini göstermektedir.

Azot Dioksit, fabrikalar başta olmak üzere motorlu taşıtlar, enerji santralleri ve çeşitli endüstriyel tesisler tarafından salınan zararlı bir gaz türüne verilen addır. Verilen troposferik İzleme Aracı tarafından Avrupa Uzay Ajansı’nın Sentinel – 5 uydusu tarafından toplanmıştır.

NASA bilim adamlarına göre, NO 2 kirliliğindeki azalma ilk olarak Wuhan yakınlarında belirgindi, ancak sonunda ülke geneline yayıldı. Milyonlarca insan, insanlık tarihindeki bu tür en büyük eylemlerden birinde karantinaya alındı . 28 Şubat 2020 itibariyle, virüs en az 56 ülkede tespit edilmiştir.

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde hava kalitesi araştırmacısı Fei Liu, “Bu, belirli bir etkinlik için böylesine geniş bir alanda ilk kez böyle dramatik bir düşüş gördüm” dedi.

Liu, 2008’de başlayan ekonomik durgunluk sırasında NO 2’de birkaç ülke üzerinde bir düşüş gördüğünü hatırlıyor, ancak azalma kademeli olarak gerçekleşti.

Bilim adamları ayrıca 2008 Olimpiyatları sırasında Pekin çevresinde önemli bir düşüş gözlemlediler, ancak etki çoğunlukla o şehirde belirlendi ve Olimpiyatlar sona erdiğinde kirlilik seviyeleri tekrar yükseldi.

Ay Yeni Yılının Kirliliğe Etkisi

Koronovirüs aynı zamanda Çin’de kutlanmak üzere olan Ay yeni yılına denk gelmişti. Böyle bir vaka ortaya çıkmasaydı İşletmeler ve birçok fabrika festival olarak kutlanan bu etkinlikte kapılarını zaten kapatacaktı. Geçmiş yıllarda yapılan gözlemler bu festival esnasında da hava kirliliğinin bir nebze azaldığını göstermişti. Ancak bilim insanları festivalin sona ermesi ve tatilin bittiği dönemde de hava kirliliğinde tekrar bir artış yaşanmamasının asıl sebebini koronavirüs ve karantina olarak açıklıyor.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

İsmail Safa Özler Kimdir ?

Ziya Osman Saba – Nefes Almak