14
içinde

Karagözüm İki Gözüm Sergisi

Karagözüm İki Gözüm Sergisi

Yapı Kredi Kültür Sanat, Yapı Kredi Müzesi koleksiyonunda yer alan gölge oyunu koleksiyonunu Karagözüm İki Gözüm Sergisi ile sanatseverlerle buluşturuyor. Türk gölge Tiyatrosunun önemli temsilcilerinden Ragıp Tuğtekin’in YKM’de yer alan gölge oyunu orijinal tasvirlerinin Karagöz oyununa hayat veren üstatların ve günümüz Karagöz sanatçılarının tasvirlerinin yer aldığı Sergi 21 Şubat 2021 tarihine kadar sanatseverlere kapısını açık tutacak.

Yapı Kredi müzesi henüz tarihi eserleri ve kültür varlıklarını korumaya ilişkin yasaların olmadığı 1950’li yıllarda hem korumak hem de çalışmaların gelişmesine imkan sağlamak amacıyla sikke, madalya, nişan, işleme, kumaş, tombak, tespih, saat, karagöz tasvirleri gibi çok çeşitli nümizmatik ve etnografik eseri bünyesinde bir araya getirerek Türk tarihi ve kültürünü korumada büyük vazifeler edinmiştir.

Yapı Kredi Müzesi Koleksiyonu’nda bulunan, Ragıp Tuğtekin’in 1930’lu yıllarda yaptığı 187 karagöz tasviri en son 2004 yılında “Yıktın Perdeyi Eyledin Vîrân” sergisinde gösterilmişti. Koleksiyonda yer alan tasvirler, küratörlüğünü Cengiz Özek’in, koordinatörlüğünü ise Nihat Tekdemir ve Elif Erdoğan’ın yaptığı “Karagözüm İki Gözüm” sergisiyle, bu sefer Ragıp Tuğtekin’in etkilendiği ve etkilediği sanatçıların işleriyle birlikte izleyiciyle buluşuyor.

Sergi ile ilgili daha fazla bilgiye bu bağlantıdan erişebilirsiniz.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Abdullah Efendinin Rüyaları Özet

6. Kara Hafta İstanbul Festivali 2020 Başladı !