içinde

Kadir Gecesi Ne Zaman ? 2020 Diyanet Takvimine Göre Kadir Gecesi

Kadir Gecesi Ne Zaman ? 2020 Diyanet Takvimine Göre Kadir Gecesi

Kur’an – ı Kerim’in Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV)’e Cebrail aracılığıyla vahyedilmeye başlandığı gündür Kadir Gecesi. Her yıl Ramazan ayında Kadir Gecesi olarak kutlanır ve ibadetlerle geçirilmeye çalışılır.

Dini günlerin ay takvimine göre belirlenmesi nedeniyle önemli günler her yıl miladi takvimde farklılık göstermektedir. İçinde bulunduğumuz 2020 yılında ise Kadir gecesi  Ramazanın 26. günü olan 19 Mayıs 2020 Salı gününe denk gelmektedir.

Kadir Gecesi’nin Önemi Nedir ?

Kadir Gecesi Allah tarafından Cebrail aracılığıyla Hz. Peygamber’e vahyin ilk başladığı gecedir. Bu gece Kur’an – Kerim ilk kez Hz. Peygamber’e tebliğ edilmeye başlanmıştır. Kadir gecesinde Allah sevap kapılarını açmış ve şeytanın her türlü kötülüğüne engel olmuştur. Bu gecede yapılan ibadetlerin sevabı ve bereketi tüm gecelerden daha fazladır.

Allah, Kadir gecesinin önemini ona ait bir ayet göndererek belirtir. “Doğrusu Biz Kur’an’ı Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen nereden bileceksin? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Cebrail o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler de inerler. O gece tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.” (KADİR,1–5)

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Photoshop Kitap Kapağı Tasarımı Nasıl Yapılır ?

Mayıs Ayı Örnek Soruları 2 2020 LGS Mayıs Ayı Örnek Soruları