içinde ,

İthaki Kapsül Novella Kitaplığı Mart Ayı Serisi

İthaki yayınları tarafından ilk kez şubat ayında başlatılan ve Novella türündeki eserlerin yer aldığı İthaki Kapsül Novella kitaplığına her ay 2 eserin daha katılacağı daha önce duyurulmuştu. Şubat ayında Kapsül serisi “Kurucular” ile “Ve İşte Zaman Savaşını Böyle Kaybedersin” adlı eserlerle başlamıştı. Mart ayının gelmesiyle birlikte İthaki Kapsül Novella Kitaplığı bir adım daha büyüdü. Bu ay kapsüle Stephen Graham Jones tarafından kaleme alınan “İçerinin Haritası” ve Victor LaValle’in “Siyah Tom’un Baladı” katıldı.

İçerinin Haritası Özet

İçerinin Haritası korku edebiyatının önemli yazarları arasında yer alan Stephen Graham Jones’un ödüllü Novellasının adıdır. İçerinin Haritası’nda Stephen Graham Jones, Amerikan yerlilerinin hayatına dair duygusal ve dehşet dolu bir hikayeyi anlatıyor.

Prefabrik evinde annesi ve erkek kardeşiyle birlikte yaşayan on beş yaşındaki gencin uykusundan uyanmasıyla başlayan macera anlatılır. Genç bir gece uykusundan uyandığında ailesinden olmayan birini koridorda görür. Gördüğü kişi ya yıllar önce hayatını gizemli bir şekilde kaybetmiş babasıdır ya da uyurgezerliği böyle bir yanılsamaya sebep olmuştur.

İçerinin Haritası Stephen Graham Jones

İşin peşine düştükten sonra yaşadığı evin zannettiğinden daha büyük, derin ve gizemli olduğunu fark eder. Ve görünen o ki ölüm, en sevdiklerinizi bile değiştirir.

Bu andan itibaren ne ev eski evdir ne de hayat eskisi gibidir. Genç, birkaç gece boyunca evinin haritasını çıkarmaya, annesini ve özellikle kardeşini onları bekleyen tehlikeden kurtarmaya hazırlanır. Ama hem geçmişle yüzleşmenin hem de geleceği kurtarmanın bedeli çok büyük olacaktır.

Stephen Graham Jones’un İçeriğin Haritası özetle geçmişinden kaçmayan, karanlık ve melankolik bir hayaletin öyküsüdür.

Siyah Tom’un Baladı Özet

En iyi Novella ödülüne layık görülen eser korku edebiyatının bir başka üstadı H. P. Lovecraft’ın “Red Hook’ta Dehşet” öyküsünün yeniden yazılmış halidir. Siyah Tom’un Baladı Victor LaValle’nin idol olarak gördüğü H. P. Lovecraft’ın eserine karşı bir güzelleme ya da nazire gibidir.

Siyah Tom’un Baladı

Charles Thomas Tester evini geçindirmek ve hasta babasına bakabilmek için entrikalı işler yapan yirmi yaşında bir gençtir. Aynı zamanda elinde gitarıyla sokaklarda, beyazların arasında usul usul dolaşan siyah bir müzisyen… Tester, her ne kadar gitarıyla müzikler söyleyen bir müzisyen olsa da ne gitarını düzgün çalabilmekte ne söylediği müziklerde sesini doğru kullanabilmektedir.

Bir gün eline geçen garip şekillerle dolu bir kitabı esrarengiz bir kadına teslim etmek zorunda kalır. O andan itibaren korku tüm hayatını kaplayacaktır ! Her şey Tester’ın Robert Suydam adlı varlıklı bir adamla karşılaşmasıyla başlar. Suydam’ın tuhaf kütüphanesini ziyaret eden Tester, bu ziyaretle birlikte alt üst olmuş bir hayata mahkum olur.

Siyah Tom’un Baladı, özetle gündelik gerçekliği sorgulatan bir kozmik dehşet hikâyesidir.

İthaki Kapsül : Novella Kitaplığı Serisi

Şubat 2021 : Kurucular – Ve İşte Zaman Savaşını Böyle Kaybedersin

Mart 2021 : İçerinin Haritası – Siyah Tom’un Baladı

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Epic Games Surviving Mars ‘ı Ücretsiz Erişime Açtı !

2021 Nebula Ödülleri Adayları Açıklandı.