içinde ,

Hürmüz Boğazı Nerede ? Hürmüz Boğazı’nın Önemi Nedir?

Dünya üzerindeki bütün boğazlar transit geçişleri kolaylaştırdığı için büyük öneme sahiptir. Boğazlara sahip olan ülkeler hem jeopolitik hem de jeostratejik olarak oldukça büyük bir avantaj elde ederler. Bir boğaza sahip olmak o kadar önemlidir ki konumu müsait olan bazı ülkeler kanal adı verilen yapay boğazlar inşa etmiş ya da inşa etmek için planlamalar yapmıştır.

Her dönem bu boğazlara sahip olma arzusuyla mücadele içine giren ülkeler savaşların yaşanmasına neden olmuştur. Çanakkale ve İstanbul olmak üzere iki adet boğaza sahip olan ülkemiz hem durumun avantajlarını yaşarken hem de 20. yüzyılın başında Çanakkale Savaşı ile dezavantajını da görmüştür.

Hürmüz Boğazı Nerede ?

Hürmüz Boğazı, Arap yarımadası ile İran toprakları arasında kalan Basra Körfezi üzerinde bulunan bir boğazdır. Boğazın bir tarafı İran kontrolübdeyken diğer tarafı Umman topraklarında kalır. Yaklaşık 40 km. genişliğe sahip olan boğaz Umman’a nazaran İran kontrolündedir.

Hürmüz Boğazı Nerede olduğundan çok politik olarak sergilediği özellikler nedeniyle oldukça önemlidir.

Hürmüz Boğazı’nın Önemi Nedir ?

Dünya petrol üretiminin büyük bir çoğunluğu Arap yarımadasında ve İran’ da üretilmektedir. Herkesçe bilinen bir şeydir ki petrol denildiğinde zaten akla gelen ilk şey savaş ve mücadeledir.

Bu çoğrafyada üretilen petrolün dünya ülkelerine sevkiyatı ise deniz yoluyla yapıldığı için Hürmüz Boğazı önemini ortaya koyar. Çünkü dünya petrol ticaretinde petrol sevkiyatı yapan gemilerin %666′sı Hürmüz Boğazı’ndan geçmektedir. Bu da boğazın kontrolünü elinde tutan İran için büyük bir kozdur. Yakın zamanda da pek çok sorunun yaşandığı bu bölgede İran ve ABD arasındaki ilişkilerin ısınmasıyla İran yine boğaz üzerinden dünyayı tehdit etmiş bu da petrol fiyatlarının bir anda armasını sağlamıştı. Bu karşılık olarak ise ABD boğaz yakınlarına uçak gemisi göndermiş, kısa bir süre sonra da İngiltere buraya savaş gemisi göndereceğini açıklamıştı. Daha öncede bu bölgede İran tarafından İngiliz petrol gemilerinin taciz edildiği düşünüldüğünde ortaya çıkacak bir çatışmanın fitilinin bu boğazda ateşleneceği aşikar.

Hürmüz  boğazı tüm bu stratejik özellikleri nedeniyle diğer boğazlardan ayrılan oldukça önemli bir boğazdır

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

Akşam Yıldızı – Bir Göbeklitepe Romanı

İlhan Berk Üç Kez Seni Seviyorum Diye Uyandım