içinde

Huawei İşletim Sistemi Harmony Os

Bilindiği gibi Amerika ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşlarının ilk kurbanı Çinli Huawei şirketi olmuştu.Huawei Amerika tarafından siber ortamda bilgilerin sızdırılması ve Çin’e ajanlık yapmakla suçlanmıştı.

Amerika tarafından devam ettirilen bu olay neticesinde o esnada Amerika ziyaretini gerçekleştiren bir Huawei yetkilisinin aile ferdi tutuklanmış ve iki ülke arasındaki kriz tırmanmaya başlamıştı.

Son olarak Amerikan başkanı Trump’ın teknoloji devi firmalarına Çin’i boykot etmeye çağırmasıyla birlikle Facebook, Apple ve Google gibi şirketler anında yanıt vermiş, Çin ile olan ticari ilişkilerini büyük ölçüde azaltmışlardı.

Bunlardan en etkilisi ise Google’ın sahip olduğu Android işletim sistemini Huawei ile paylaşımına son vermesi olmuştu.

Google tarafından atılan bu adım nedeniyle zordumda kalan Huawei, borsada sert düşüşler yaşadığı gibi akıllı telefon satışları da bir anda dibi görmüştü. Çinli firma bu zor süreci biran önce atlatabilmek için kendi işletim sistemini faaliyete sokacağını duyurmuştu.

Harmony Os

Birkaç hafta önce Huawei, akıllı telefonlarında Harmony Os iadını verdiği tamamen milli bir yazılım kullanacağını duyurdu. Çinli firma birçok konuda Android’ten daha üstün olduğunu iddia etmişti.

Harmony Os Ne Zaman Gelecek ?

İlk başlarda 2019’un son aylarında tüm Huawei cihazlarının Harmony Os işletim sistemine geçeceğine dair iddialar ortaya atılmasına rağmen daha sonraki süreçte bu işletim sisteminin akıllı saat ve hoparlör gibi daha basit sistemlerde kullanıcılağı söylentisi ortaya atılmıştı.

Ancak Huawei tarafından yapılan açıklamada 2019 yılının son aylarında çıkacak olan yeni cihazlarında Android tabanı ile devam edeceği bu yıl içerisinde Harmony Os sisteminin geliştirilmeye devam edileceği söylendi. Buna rağmen Huawei’in 2020 yılında tamamen kendi işletim sistemini kullanması bekleniyor.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

Ahmet Haşim – Piyale Şiiri

Edip Cansever Mavi Huydur Bende