içinde ,

Höşmerim Tarifi

Höşmerim Tatlısı

Höşmerim ya da Hoşmerim Tatlısı. Başta Marmara olmak üzere Ege, İç Anadolu bölgesinde üretilen bir tatlı çeşidi. Höşmerim Balıkesir başta olmak üzere civar üzerinde sık tüketilen bir tatlı iken ünü son yıllarda tüm yurdu sarmıştır.

Höşmerim Adı Nereden Gelir ?

Höşmerim adı nereden geldiği ile ilgili birkaç farklı hikaye vardir. Birinci hikayeye göre çobanlık yapan bir genç, Melek adındaki eşinden akşama bir tatlı yapmasını ister. Eşi ne yapacağını düşünürken duvarda asılı duran peyniri görür ve tatlıyı yapar. Akşam eşi geldiğinde tatlıyı sunar ve sorar Hoş mu erim ? Eşi de bir yandan tatlıyı yerken bir yandan da hoş mu hoş Meleğim der. Bu nedenle kimi kesim tatlının adına Höşmelim der.

Diğer bir rivayete göre İstiklal savaşının çetin geçtiği bir dönemde Türk askerleri bir köyde yaşlı bir ninenin evine konuk olur. Ancak savaş yılları olduğu için nine ikram edecek pek bir şey bulamaz. O esnada evde bulunan süt, peynir, irmik gibi malzemeleri karıştırarak bir tatlı yapar. Nasıl olacağını bilmeden çekinerek askerlere ikram eder ve merakla sorar Hoş mu erim ? diye. Tatlının ismi o günden sonra Höşmerim olarak kalır. Her iki rivayetin tek ortak noktası ise Hoş mu erim ? sorusundan geldiğidir.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

Vecihi Hürkuş Hayatı

Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Özet