içinde ,

Hocalı Katliamı’nın 28. Yılı

SSCB’nin yıkılışı ile ona bağlı milletlerin bir bir bağımsızlık ilan etmesi, bazı aç gözlü milletlerce toprak kapma yarışına dönüştürülmüştü. Yıllarca Rus güdümünde yaşayan Ermeniler ise yıkıntı halindeki Rus güçlerinin de desteğiyle var olma mücadelesi gösteren Azeri Türklerine karşı bir maşa haline gelmek üzereydi.

Rusya kendisinden ayrılan, bağımsızlığını ilan eden Azerbaycan’ın bu hareketine karşılık verememiş ancak intikam alabilmek için Ermenileri kullanma yoluna gitmişti.

Tarihler 26 Şubat 1992’yi gösterdiğinde Rus teçhizatları ile donatılan Ermeni çeteleri tarihe kara bir leke olarak geçecek bir olaya imzalarını atmıştı. Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabası, insanlıktan nasibini alamamış bu maşalar tarafından hedef olarak seçilmiş ve bir gecede kadın, erkek, çocuk ayrımı gözetilmeksizin büyük bir katliam gerçekleştirdi.

Hocalı Katliamı İnografi

25 Şubat’ta Rus birliklerinin de desteğinin alınarak gerçekleştirilen saldırı 26 Şubat sabahına ulaşıp da gün aydınlanmaya başladığında büyük bir trajedinin de ortaya çıkmasına neden oldu. Ermeni çeteleri yüzlerce insanı katletmiş, kadın – erkek – çocuk ayrımı göstermeden insanlık dışı yöntemlerle katliamlar yapmıştı. Tam 613 kişinin hayatını kaybettiği saldırı da ölenlerin vücudunda işkenceye uğradıklarına dair emareler yer almaktaydı.

Hocalı Katliamı 2020

Tarihe kara bir leke olarak geçen Hocalı Katliamı 2020 Şubat’ı itibariyle 28. yılını geride bırakıyor. 1994’e kadar devam eden çatışmalar herhangi bir sonuç alınamadan sona ermiş ve bir barış anlaşması imzalanamamıştır. Günümüzde Azerbaycan ile Ermenistan bir çatışma olmamasına rağmen savaş pozisyonundadır.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

Yüz Yüze – Arda Erel

62 Tavşanı Şiiri