içinde ,

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens Yorum ve Fiyatı

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens

  • Homo sapiens neden ekolojik bir seri katile dönüştü?
  • Para neden herkesin güvendiği tek şey?
  • Kadınlar üstün sosyal becerilere sahipken, neden çoğu toplum erkek egemen?
  • Güç elde etmekte böylesine yetenekli olan insanlar neden bu gücü mutluluğa dönüştürmekte başarısızlar?
  • Geleceğin dini bilim mi?
  • İnsanların miadı çoktan doldu mu?

100 bin yıl önce Yeryüzü’nde en az altı farklı insan türü vardı. Günümüzdeyse sadece Homo Sapiens var. Diğerlerinin başına ne geldi ve bize ne olacak?

Çoğu çalışma insanlığın serüvenini ya tarihi ya da biyolojik bir yaklaşımla ele alır, ancak Harari 70 bin yıl önce gerçekleşen Bilişsel Devrim’le başlattığı bu kitabında gelenekleri yerle bir ediyor. İnsanların küresel ekosistemde oynadıkları rolden imparatorlukların yükselişine ve modern dünyaya kadar pek çok konuyu irdeleyen Sapiens, tarihle bilimi bir araya getirerek kabul görmüş anlatıları yeniden ele alıyor. Harari ayrıca geleceğe bakmaya da zorluyor okuru. Yakın zamanda insanlar, dört milyar yıldır yaşama hükmeden doğal seçilim yasalarını esnetmeye başladılar. Artık sadece dünyayı değil, kendimizi ve diğer canlıları tasarlama becerisi de kazandık. Peki bu bizi nereye götürüyor, bizi neye dönüştürebilir?

30’dan fazla dile çevrilmiş bu kışkırtıcı çalışma özellikle Jared Diamond, James Gleick, Matt Ridley ve Robert Wright’ın eserlerine aşina okurlar için muhteşem bir kaynak.

“Sapiens, tarihin ve modern dünyanın en büyük sorularını gayet yalın bir dille ele alıyor. Çok seveceksiniz!”

– Jared Diamond, Tüfek, Mikrop ve Çelik’in yazarı

“Harari’nin eseri kabul görmüş doktrinlerin karşısında duran fikirler ve şaşırtıcı gerçeklerle bezeli.”

– John Gray, Financial Times

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens Yorum

Ülkemizde’de çok satanlar listesinin zirvesinde uzun zaman kalan “Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens”, modern insan tarihini Afrika’dan çıkışından başlayarak diğer insansılara üstünlük sağlayarak dünyayı ele geçirmesini yalın ve anlaşılır bir dille anlatıyor. Tek tanrılı inançların, komünizmin, hümanizmin kökenlerini inceleyip günümüz batı medeniyetinin hükümdarlığına kadar insan türünün kısa tarihini bizlere yaşatıyor. Tarihi bütüncül olarak anlayan ve anlatan bu hepimizin ve her şeyin öyküsünü muhakkak okumalısınız.

Kidega

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens Yuval Harari’nin 2011’de yayımladığı,2014’te İngilizce’ye 2015’te Türkçeye çevrilen kitabı.Harari kitabında Jared Diamond’ın Tüfek, Mikrop ve Çelik kitabına, zor sorulara bilimsel cevap vermenin mümkün olduğunu gösterdiği için en büyük ilham kaynağı olarak atıfta bulundu.

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens Ön Okuma

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Ösym Giriş Belgesi Nasıl Alınır?

Serveti Fünun Dergisi Pdf Olarak Dijital Ortama Aktarıldı