içinde ,

Haruki Murakami Kimdir ?

Haruki Murakami Kimdir ?

Haruki Murakami Kimdir ? 12 Ocak 1949 yılında Japonya’nın Kyoto şehrinde dünyaya gelmiş dünyaca ünlü Japon yazardır. Haruki Murakami 20. yüzyılın en büyük yazarlarından olarak gösterilmektedir. Eserleri tüm dünyada 50’den fazla dile çevrilen Haruki Murakami, İmkansızın Şarkısı adlı eseri ile hem ülkemizde hem de dünyada büyük yankı uyandırmıştır.

Çocukluk yıllarından beri edebiyata karşı bir ilgisi bulunan Murakami, Japon edebiyatından çok Batı edebiyatına yönelmiştir. Postmodern Amerikalı yazarlar Kurt Vonnegut ve Richard Brautigan’ın etkisi altında kalmıştır. Bu nedenle oluşturduğu eserler Post modernizm akımı içerisinde yer alır.

İmkansızın Şarkısı adlı eserinden sonra Distopik tarzda ele aldığı 1q84 adlı romanı ile büyük bir başarıya imza atmıştır. Haruki Murakami 1q84 konu bakımından 1984 yılının “gerçek” yıllara paralel olarak kurgulanmış bir yılı kapsar. Roman, Aomame adlı bir kadının dünyada meydana gelen garip değişiklikleri nasıl fark etmeye başladığının hikayesidir.1q84 Japonya’da 3 cilt olarak yayınlamıştır.

Kısaca Haruki Murakami Post Modern, büyülü gerçeklik ve sürrealist kurgu yazarı olarak tanımlanabilir.

Haruki Murakami Sözleri

 • Farklı insanları severim. Bu dünyada yüzlerindeki sıradanlığı bozmamaya çalışarak düzenli bir hayat yaşıyor gibi görünenler daha güvenilmez olurlar.
 • Çocukların yüreği yumuşak olur. İstediğiniz şekli verebilirsiniz. Ancak o yürek bir kez belirli bir şekle girerse eski haline çok zor döner.
 • Yazmayı sevmek yazar olmayı hedefleyen biri için çok önemli bir meziyettir. Düzgün metin ya doğuştan yetenek ya da ölesiye çaba gerektirir. Başka yolu yoktur.
 • Eğer koyu bir karanlığın içindeyseniz tüm yapabileceğiniz gözleriniz karanlığa alışana dek öylece oturmaktır.
 • Mutluluğun tek bir türü vardır ama mutsuzluk bin bir şekilde ve büyüklükte gelebilir. Tolstoy’un dediği gibi : Mutluluk bir alegori mutsuzluk ise hikayedir.

Haruki Murakami Eserleri

 1. İmkansızın Şarkısı
 2. Zemberekkuşu’nun Güncesi
 3. Yaban Koyununun İzinde
 4. Sahilde Kafka
 5. 1Q84
 6. Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu
 7. Kadınsız Erkekler
 8. Sputnik Sevgilim

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Madalyonun İçi Konusu

Ömrümden Uzun İdeallerim Var Alıntılar