içinde

Hafıza Sildirme Mümkün mü ?

Merve Boluğur ve Yağmur Tanrısever gibi ünlülerin hafızalarında yer edinen kötü anıları sildirdikleri iddiası ilk kez 1903 yılında denenen bir tekniği yeniden gündeme getirdi. Trans Manyetik Stimülasyon yani TMS adı verilen bu yöntemle ilk kez 1903 yılında ağır depresyon hastalarının hafızalarındaki kötü anılar unutturulmaya başlanmıştı. Peki bu yöntem gerçekten etkili mi ? Hafıza sildirme mümkün mü ?

Hafıza Sildirme Mümkün mü ?

“Hiç bir yöntemle, hafıza kayıtlarınının tam olarak blok bir şekilde silmek mümkün değildir. Ancak bazen beyin bunu beden ve ruh sağlığı korumak için otomatik olarak yapabilmektedir. Örneğin ağır bir travma karşısında (trafik kazası ya da çok sevilen birinin ani kaybı gibi) beyin şalteri indirir ve bilinci kapatır. Bu durum, ağır travma karşısında kalıcı ruhsal bozukluk oluşmaması için koruma amaçlı yapılır ve geçici baygınlık oluşur. Trafik kazası ya da başka ağır travma geçirenlerin olay anını unutması ve hatırlayamaması bu nedenledir. Hatta bazen beyin aşırıya kaçabilir ve kişi bir kaç gün ya da haftayı tamamen unutabilir.

Uzman Doktor Mehmet Yavuz, hafıza sildirme mümkün mü ? sorusuna “Geçmişi bütünüyle silmek mümkün değildir. Ancak geçmişte yaşanan acı ve elem duygularını yatıştırmak kısmen mümkündür.”dedi.  İnsanın yaşadığı ve hafızasından atmak istediği olay yine hafızada kalır ancak yapılan bu işlemle elem veren o olayların artık acısız bir hale geleceğini söyledi.

kaynak

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

Ahmet Ümit Kimdir ?

Monte Kristo Kontu – Tepedelenli Ali Paşa – Ezel Dizisi Üçgeni