içinde ,

Frank Herbert Kimdir ?

Frank Herbert Kimdir ?

Amerikalı yazar Frank Herbert

8 Ekim 1920 yılında ABD’nin Washingon eyaletine bağlı olan Tacoma’da dünyaya geldi. Lise eğitimini tamamladıktan sonra gazetecilik yapmaya başlayan Frank Herbert, bu yazınsal iş nedeniyle edebiyata ilgi duymaya başladı. 1939 yılında 2.Dünya Savaşının çıkmasıyla birlikte cephe hattında görev aldı. Çatışmaların birinde yaralanan Frank Herbert, tedavisinin tamamlanmasından sonra cephe gerisinde fotoğrafçı olarak görevlendirildi.

İlk heyecanını gazetecilik yıllarında tattığı edebiyata savaş sonrasında iyiden iyiye ilgi duyan Frank Herbert, 1947 yılında ilk öykü kitabı olan “Looking for Someting” Startling Stories dergisi için kaleme aldı. Bu öykü Frank Herbert’in edebi hayatı için bir başlangıç olmuştu. Daha sonraki yıllarda yazınsal çalışmalara devam eden Herbert, ilk romanı “The Dragon in the Sea”yi kaleme aldı. Frank Herbert, kendisini dünya çapında meşhur eden “DUNE” serisinin çalışmalarına ise 1959 yılında başladı. 6 yıllık bir araştırma sonunda “Dune” romanının serilerini yayınlamaya başladı.

Sıradan bilim kurgu romanlarından farklı olarak yazdığı “Dune” serisi bu özelliği nedeniyle yayınevleri tarafından kabul edilmez. Tam 20 yayınevi Frank Herbert’in Dune adlı eserini geri çevirir. Son olarak Chilton adındaki bir yayınevi ile anlaşan yazar eseri piyasaya sürmeyi başarır. Çıktığı ilk andan itibaren bilim kurgu romanları arasına bomba gibi düşen yapıt geniş bir okur kitlesine ulaşır. Bu yapıt sayesinde Frank Herbert, bilim kurgunun baş yazarları arasında yer almaya başlarken Dune ise bilim kurgunun baş yapıtı olarak kabul edilir. Filmleri , çizgi romanları yapılan Dune serisi Frank Herbert’in En iyi roman kategorisinde Hugo ödülü ile aynı kategoride Nebula ödülünü almasını sağlar. Ünlü yazar 11 Şubat 1986 yılında hayata gözlerini yumar.

Frank Herbert Kitapları

Öykü : Looking for Someting

Roman : Dune, Dune Çocukları, Dune Mesihi, Dune’un İmparator Tanrısı, Dune Rahibeler Meclisi, Dune Sapkınları, Corrino Hanedanı, The White Plague, The Dragon in the Sea, Dune’un Kafirleri,

[jnews_review_shortcode post_id_review=”10338″ review_show_rating=”” review_show_pros_cons=”” review_show_breakdown=”true” review_show_price=”true”]

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Edip Cansever Umuş

Ümit Yaşar Oğuzcan Bir Gün Anlarsın