içinde ,

Fernando Aramburu Biyografisi

Fernando Aramburu Biyografisi

İspanyol yazar, şair ve düşünür. 1959 yılında San Sebastian’da doğdu. Kendi deyimiyle “her işte alçak gönüllü davranan” bir ailede büyüdü. Zaragoza Üniversitesi’nde Filoloji okudu. Edebiyat hayatına çeşitli dergilerde yazılar yazarak başladı.

1980’lerin başında San Sebastian’da Cloc adı verilen edebi topluluğun kurucusu ve yönetici oldu.  1996 yılında kaleme aldığı Fuegos con limón (Limon Ateşi) adlı romanı ile ünlendi.

Fernando Aramburu ‘Yıldızların Altında’ romanı ile sinemayla buluşmuştu.

Bu romanı 2003 yılında kaleme El trompetista del Utopía (Ütopya’nın Trompetçisi) takip ederken bu romanı Yıldızların Altında (Bajo las estrellas) adıyla Felix Viscarret, tarafından sinemaya uyarlandı.

Aynı zamanda bir şair olan Fernando Aramburu, hem İspanyolca hem de Baskça şiirler yazarak İspanya içerisindeki tüm renklere seslenmeye çalıştı.

Onun adını asıl duyuran gelişme ise ETA terör örgütüne karşı aldığı cephe oldu. The Fish of Bitterness adındaki hikayelerden oluşan eserinde Baskçı, ayrılıkçı ETA terör örgütünün kurbanlarını konu edinmiş, bu da onu ülke çapında tanınan bir isim haline getirmiştir. 

Fernando Aramburu, her geçen gün dünyada adını daha sık duyurmayı başarmış ve eserleri birçok dile tercüme edilmeye başlanmıştır. 2017 yılında kaleme aldığı son romanı Patria ‘Anayurt’ adıyla 2019 yılında Türkçeye tercüme edilmiştir. Fernando Aramburu Anayurt romanına ve satış noktalarına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Etkinlikleri

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Özet