içinde

Esnek Çalışma Nedir ?

Esnek Çalışma Nedir ?

Esnek Çalışma kısaca çalışanın standart mesai saatinin aynen korunarak işe giriş ve çıkış saatinin farklı olması demektir. Bazı kesim tarafından esnek çalışma ‘fazla mesai’ gibi anlaşılsa da bu modelde normal mesaiye uyulur.

Esnek çalışmanın farklı şekilleri vardır. Bunlardan en sık kullanılanı yoğunluğun en çok olduğu saatlerin değiştirilmesidir. Ülkemizde mesai genellikle 08.00 – 1700 saatleri arasında başlayıp bittiğinde bu iki saat esnasında insan yoğunluğu oldukça artabilmektedir. İşverenin 08.00’de başlayan mesai saatini 09.00’a çekmesi esnek çalışmaya örnektir.

Bir diğer esnek çalışma modeli ise evden çalışmadır. Koronavirüs’ün yayılımını durdurmak için evde vakit geçirilmesi gerektiği yetkililerce dile getirilmiş ve kamu kurumlarından bazılarında bu modele geçiş sağlanmıştı. Birçok çalışanın bu süreçte en çok şikayet ettiği konu ise özel sektörde işverenlerin bu konuda yardımcı olmamasıydı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın özel sektörde de esnek çalışma sistemine geçilecek açıklamasından sonra işverenler en çok tercih edilen bu iki esnek çalışma modelinden birini seçerek gerekli tedbirleri almaları bekleniyor.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Karantinada Üretkenliği Artan 5 Önemli İsim

Virüs Konulu Romanlar