içinde ,

Eski Zamanlarda Yaşayan İnsanlar Nasıl Görünüyordu ?

Eski zamanlarda yaşayan insanların nasıl bir yüze ve görünüme sahip olduğunu çoğunlukla merak ederiz ancak bu konu ile ilgili elimizde ne yazık ki o dönemlere atfedilen çizimlerden başka bir şey yok.

O halde şimdi sizleri bu merakımızı giderecek bir isim ile tanıştıralım : Oscar Nilsson. İsveçli arkeolog ve heykeltraş olan Oscar, dünyadaki müzelerle işbirliği yaparak arkeolojik kazılar sırasında mezarları keşfedilen insanların yüzlerinin iyileştirilmesine yardımcı oluyor.

Her bir yüz için uzun saatler mesai harcayan Oscar, insan yüzünün kendisini oldukça etkilediğini dile getirirken üzerinde çalıştığı insan yüzlerinin detaylarının, çeşitliliğinin sonsuzluğuna vurgu yaparak her yeniden yapılandırdığı yüzün birbirinden benzersiz olduğunu söylüyor.

Gelin Oscar Nilsson’un çalışmalarına birlikte göz atalım :

Huarmey Kraliçesi

2012 yılında Peru’da arkeolojik kazılar gerçekleştiren Polonyalı bir grup, bir mezarlığa rastladı. Hint Wari daha sonra İnka İmparatorluğu olarak bilinen kültüre ait olan bu mezarda farklı yaşlarda 58 soylu kadının kalıntıları bulundu. Mücevherler, altınlar, pahalı tekstiller olmak üzere birçok lüks barındıran kalıntılar üzerinde detaylı bir araştırmanın ardından çok daha fazla lüks eşya ile gömülmüş kişinin Huarmey Kraliçesi olduğu tespit edildi.

Taş Devrinde Yaşayan Genç Bir Kadın

Göğsünde bir bebekle birlikte gömülmüş olan yirmi yaşındaki bu genç kadının kalıntıları İngiltere’nin Brighton kentinde ortaya çıkarıldı. Bilindiği üzere daha önce bugün İngiltere olarak bilinen yerde siyahilerin yaşadığı iddia edilmişti. Ortaya çıkan bu mezar iddiaları destekler durumda.

Adelasius Elbachus

8. yüzyılda İsviçre’de yaşayan bu yakışıklı adamın kalıntılarını bulan araştırmacılar ona Adelasius Elbachus ismini verdiler. İskeletinden hareketle yetersiz beslenme ve kronik enfeksiyona sahip olduğu düşünülen bu genç adam, yaşadığı döneme göre nadir sağlıklı ve hatta güzel dişlere sahipti. Bu yüzden gülümser durumda oluşturuldu.

Neandertal Kadını

Yaklaşık olarak 45 ile 50 bin yıl önce yaşadığı tahmin edilen bu kadının kalıntıları 1848 yılında Cebelitarık’ta gerçekleştirilen kazılarda keşfedildi. Neandertallerin Avrupa halklarıyla % 2 – 4 DNA paylaştığı öngörüsü düşünüldüğünde bu yüz hayli ilgi çekici bir hal alıyor.

Viking

45 yaşında olduğu tahmin edilen bu adamın 11. yüzyılda yaşadığı tahmin ediliyor. İsveçli bir Viking olan bu adam kızıl saçlı, mavi gözlü adam açık bir ten rengine sahipti.

İngiltere’de Yaşayan Bir Adam

Öldüğü zaman yaklaşık 45 yaşında olduğu tahmin edilen bu adamın kemikleri onun fiziksel olarak çok güçlü biri olduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca bir sürü yara izine sahip olan adamın yaşadığı dönemde asker olduğu düşünülüyor.

Bronz Çağından Bir Adam

3700 yıl önce Bronz Çağı’nda yaşadığı düşünülen bu adamın iskeletinde demir eksikliği, yetersiz beslenme ve anemi belirtileri saptandı. Genç adamın 25 ile 35 yaş aralığında öldüğü düşünülüyor.

İngiltere’de Demir Çağı’nda Yaşayan Bir Adam

Kemiklerinden yaklaşık olarak 2400 yıl önce yaşadığı tahmin edilen bu adamın iyi bir hayat sürdüğü düşünülüyor. Adam güçlü, sağlam ve sağlıklıydı ancak o zamanki birçok insan gibi 24 – 31 yaş aralığında oldukça erken öldü.

Bu kişi hoş özelliklere ve eşsiz bir diş yapısına sahipti. Katlanmış saçları ise Swabian düğümü olarak adlandırılan ve Cermenlerin saç sitiliyle benzerlik gösteriyoru.


Kaynak : BoredPanda – Galaxy Bizz !

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

Ömer Lütfi Mete – Gülce

Albert Einstein’ın 5 Favori Kitabı