içinde

EBA Öğrenci Girişi ile Eba Şifre Alma Nasıl Yapılır ?

EBA’nın bir anda stratejik bir noktaya ulaşması daha önce ilgi göstermeyen öğrencilerin de zorunlu olarak sisteme giriş yapmalarını sağladı. Bu yazımızda EBA öğrenci girişi nasıl yapılır ? EBA şifresi almak için neler gereklidir ? EBA hesabı oluşturmak için ne yapmak lazım ? gibi birçok soruya cevap verilerek 23 Mart’ta başlayacak olan uzaktan eğitime öğrencilerin hazır olması amaçlanmaktadır.

Eba Nedir ?

Eba, Fatih projesi kapsamında bilişim ile eğitimi bir araya getirmeye çalışan interaktif bir sistemdir. Yaklaşık bir ay önce sistem tamamen yenilenmiş ve Raunt & Meb işbirliği ile oldukça aktif hale getirilerek Eba Akademik Destek Sistemi oluşturulmuştur.

Eba Öğrenci Girişi Nasıl Yapılır ?

Eba öğrenci girişi eba.gov.tr adresinde sağ üst köşede yer alan öğrenci butonu üzerinden yapılmaktadır. Öğrenci butonunu tıkladığımızda bizi birkaç farklı şekilde giriş yapmamızı sağlayan başka bir ekran karşılar. Yani öğrencilere bu giriş seçeneklerinden hangisi kolay geliyorsa onlardan birini tercih edebilir.

Eba Hesabı ile Giriş Yap

Önceden oluşturulan şifremizi ve Tc Kimlik Numaramızı kullanarak yapılan giriş şeklidir.

Eba Karekod Girişi

Bu sistemi sadece bilgisayar üzerinden Eba’ya giriş yapmak istediğimizde kullanabiliriz. Sistemi kullanabilmek için önce mobil cihazımıza EBA uygulamasını yüklemiş olmamız gerekiyor. Uygulamayı yükledikten sonra Eba Hesabı ile Giriş yap seçeneği ya da E – Devlet üzerinden giriş yap seçeneklerinden biri ile yine oturum açmamız gerekiyor. İlk oturumu açtıktan sonra biz çıkış yapmadığımız müddetçe oturum kapatılmıyor.

Böylece bilgisayarımızdan Eba’ya her girişimizde şifre yazmak yerine bir kere giriş yaptığımız mobil cihazdaki QR Kod okuma butonundan karekod ile giriş yapabiliriz.

Eba E – Devlet Girişi

Eba Hesabı ile Giriş yap seçeneğini kullanamadığımız yani şifremizi unuttuğumuz durumlarda e – devlet bilgilerini kullanarak eba sistemine giriş yapmak mümkündür. Bu linki tıkladığımızda turkiye.gov.tr adresine yönlendirilip önce e devlete girişimiz sağlanırken sonrasında eba sistemi otomatik bir şekilde açılacaktır.

Eğer EBA şifremiz yoksa haliyle bu giriş seçeneklerinin (e devlet hariç) hepsi sonuçsuz kalacaktır. E devlet bilgilerinize hakimseniz eba şifre almaya bir ihtiyacnız da kalmayacaktır.

Eba Şifre Alma

Eba şifre almanın 2 yolu bulunmaktadır. Birincisi okulumuzda görev yapan bir öğretmeden alacağımız tek kullanımlık şifre ile sisteme giriş yapmak diğer ise okul sisteminde kayıtlı olan cep telefonu ya da e posta bilgilerimizle şifre almak.

1- Okulda Görev Yapan Bir Yetkiliden Eba Şifre Alma : Okulumuzda görev yapan idareci ya da öğretmen fark etmeksizin herhangi bir görevliden eba şifresi almamız mümkündür. Ancak aldığımız bu şifre tek kullanımlık olacaktır. Bize düşen tek kullanımlık bu şifre ile giriş yapar yapmaz karşımıza gelen şifre belirleme ekranından yeni bir şifre oluşturmaktır.

2- Şifremi Unuttum Seçeneği ile Eba Şifre Alma : Öğrenci milletinin pek sevmediği ama biraz gayretle başarabileceği diğer seçenekte biraz zahmet göstererek şifremi unuttum butonunu tıklamaktır. Kesinlikle bu butonu tıkladığınızda havaya uçmazsınız 🙂 Bu butonu tıkladığınızda olacak tek şey  TC Kimlik No ve E Posta ya da Cep Telefonu alanlarından birini gireceğiniz sayfadır. İstenilen bilgileri düzgün girdiğimiz takdirde yeni şifremizi başarıyla oluşturabiliriz.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Senin Suçun Değil – Beyhan Budak

Uzaktan Eğitim Eba Frekans Bilgileri