içinde ,

Eba Akademik Destek Nasıl Girilir ?

Yaklaşık bir ay önce yenilenen yüzü ile oldukça aktif hale getirilen ‘Eba Akademik Destek’ sistemi bizzat Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından tanıtılmıştı. Covid – 19 Virüsü ile zorunlu olarak uzaktan eğitime geçilmesi sistemi tahmin edilmeyen bir şekilde ön plana çıkardı. Peki Eba Akademik Destek’e Nasıl Girilir ?

Milli Eğitim Bakanlığı Eba sistemine hem bilgisayarlardan hem de akıllı telefonlarımızdan girmek oldukça basittir.

Eba Akademik Destek Nasıl Girilir ? (BİLGİSAYAR)

Eba Akademik Destek sistemine bilgisayar üzerinden girmek için eba.gov.tr linkine tıklamak yeterli olacaktır. Bu linki tıkladığımızda görselde yer alan Milli eğitim bakanlığı eba ana sayfası açılacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığı Eba ana sayfası üzerinde resimde de işaretli olarak gösterilen Akademik Destek linkine tıklayarak Eba akademik destek arayüzüne geçiş yapmamız gerekiyor.  İlgili bağlantıyı tıkladığımızda ise aşağıdaki görselde de yer alan eba akademik destek arayüzüne geçmiş oluyoruz.

Bu arayüzde yer alan “Giriş İçin Tıklayınız” linkini tıkladığımızda öğretmenöğrenci ve veliler tarafından giriş seçeneklerinin yer aldığı sayfa bizi karşılıyor. Bu sayfa farklı farklı giriş seçenekleri sunarak akademik destek sistemine girişi oldukça kolaylaştırıyor.

Bu sayfaya geldiğimizde öğretmen girişi yapacaksak ilk olarak öğretmen butonuna basıp daha sonra hemen alt kısımda yer alan Mebbis – E devlet – Yurt Dışı ya da Eba Kod seçeneklerinden birini tercih ederek Akademik Destek sistemine giriş yapıyoruz. Sistemin işleyişi öğrenciler ve veliler içinde aynı şekildedir. Örneğin öğrenci girişi yapacaksak önce öğrenci butonuna tıklayıp sonra alt kısımdaki giriş yöntemlerinden birini seçmemiz gerekiyor.

Tüm bu giriş seçenekleri haricinde en modern ve pratik olanı ise en üstte yer alan Eba’ya Karekod ile Gir seçeneğidir ki bunu kullanabilmemiz için akıllı telefonumuza ya da tabletimize eba uygulamasını yükleyip bir kereliğine oturum açmamız gerekiyor.

Akıllı cihazımıza yüklediğimiz eba sisteminde oturum açtıktan sonra aşağıda yer alan görselde de görüldüğü üzere sağ üst köşedeki karekod ikonunu tıklayarak karekod okuma aktif hale geliyor.

 

İlgili alanlardan sisteme giriş yaptıktan sonra oldukça zengin bir içerik sayfası karşımıza çıkıyor. Öğretmenler ve öğrenciler için farklı özelliklerin yer aldığı bu geniş yelpazede neredeyse her şey düşünülmüş.

Öğretmenlerin tüm öğrencilerini gördüğü, öğrenci ve velilerine mesaj atabilme imkanı olan mesajlar sekmesi ile konu anlatım videoları, kritik sorular, özet ve ilgili konu ile ilgili Ösym tarafından daha önce sorulan çıkmış sorular yer alıyor.

Bunun haricinde Test Oluştur sekmesinden öğretmenler istedikleri dersin herhangi bir konusuyla ilgili kolay – orta  ve zor seviyelerini belirleyebildikleri soruları çağırarak test oluşturmaları da oldukça basit bir şekilde yer alıyor.

Sistemde Etüt düzenleme , ödev gönderme , öğrenci performansını değerlendirme seçenekleri yer aldığı gibi ösym sınavlarına hazırlık mahiyetinde haftalık deneme sınavları da düzenleniyor ve ana sayfa da yer alan takvimde etkinlikler gün gün öğrencilere hatırlatılıyor.

Uzaktan eğitim için şu sıralar sistem güncellemesi yapılan Eba Akademik Destek sisteminin bu özelliği henüz aktifleşmediği için nasıl bir yapıda olacağı henüz bilinmiyor. Ancak Eba akademik destek sistemini daha iyi anlamak için aşağıda yer alan videoya göz atabilirsiniz.

Eba Akademik Destek Nasıl Girilir ? (MOBİL)

Eba akademik destek sistemine mobil cihazlardan giriş yapabilmek için 2 yöntem bulunmakta.

Birincisi ; uygulama marketlerinden Eba Akademik Destek uygulamasını yükleyerek üstte bahsedilen giriş seçeneklerinden birini tercih edip giriş yapmak. Ancak burada telefonumuzun yeterliğine göre birtakım sorunlar meydana gelebilmekte.

Örneğin yeterli teknolojiye sahip olmayan cihazlar uygulamada yer alan konu anlatım videolarını açmamakta. Birçok öğrenciden bu konuda (videoların oynatılamaması) şikayet gelmekte. Böyle bir sorun yaşandığında ikinci giriş aşamasını tercih etmek gerekiyor.

İkincisi ; aynen bilgisayar üzerinden giriş yapıyor gibi telefon üzerinden web tarayıcısını açıyoruz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta  tarayıcımızın ayarlarından masa üstü görünümü seç linkini tıklamak !

Bu seçeneği seçtiğimizde telefonumuz bilgisayar üzerinden giriş yapıyormuş gibi hareket ederek sistemi açıyor.  Sistemin kararlı bir şekilde çalışabilmesi için Google Chrome tarayıcıdan giriş yapılması şiddetle tavsiye edilir. Diğer seçenekler bilgisayar anlatımı için aynen geçerlidir. 

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

Madeline Miller Kimdir ?

Tuğçe Işınsu – Hiç’likten Gelen GÜÇ